Trzy nowe starty w portfolio rosyjskich rakiet

0

W portfolio rosyjskich rakiet nośnych Rokot i Proton pojawiły się nowe ładunki. Rokot wyniesie dla ESA dwa satelity naukowe. Proton, obsługiwany przez firmę International Launch Services, wyniesie zaś satelitę AsiaSat-7.

Szef moskiewskiego biura ESA Rene Pischel, poinformował w poniedziałek , że rosyjska rakieta Rokot, będąca zmodyfikowana międzykontynentalną rakietą balistyczną RS-18, wyniesie w 2012 i 2013 po jednym satelicie naukowym ESA. W 2012 będzie to satelita geofizyczny SWARM. Ładunek, który ma zostać wyniesiony w 2013 roku nie został podany.

ESA już wielokrotnie korzystała z rakiety Rokot, np. przy wynoszeniu satelity GOCE, SMOS. W kwietniu 2010 skorzystała z innej rosyjskiej rakiety, Dniepr, wynosząc satelitę CryroSat-2.

Wczoraj w Hong Kongu miało zaś miejsce podpisanie umowy między International Launch Services (ILS) a Asia Satellite Telecommunications Co. Ltd. (AsiaSat) na wyniesienie satelity AsiaSat-7 rakietę Proton. Satelita powstaje w zakładach Space Systems/Loral, w kalifornijskim Palo Alto. Integracją ładunku z rakietą zajmie się ILS i Zakłady im. Kruniczewa. Start ma mieć miejsce w 2011 roku z kazachskiego Bajkonuru.

AsiaSat-7 ma zastąpić ważnego dla konstelacji klienta ILS satelitę AsiaSat-3S, zajmującego pozycję 105,5oE na orbicie geostacjonarnej. AsiaSat-7 oparty jest o platformę SSL-1300 i przenosić będzie transpondery pasma C i Ku. Planowy czas działania statku określony został na 15 lat.

Źrodła: RIA Nowosti, ILS

Comments are closed.