Przygotowania do lotu rakiety Delta II z satelitą COSMO-SkyMed 4

0

W poniedziałkowy poranek, dokładnie o godzinie 3:20:07 CET z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii wystartuje rakieta nośna Delta II z satelitą COSMO-SkyMed 4, zbudowanym przez Thales Alenia Space na zamówienie Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz Włoskiego Ministerstwa Obrony. Satelita będzie czwartym i ostatnim urządzeniem konstelacji COSMO-SkyMed wykonującym obrazy radarowe wysokiej rozdzielczości za pomocą radaru o syntetycznej aperturze (SAR).

Trzy wcześniejsze satelity tego typu zostały wyniesione na orbitę w 2007 i 2008 roku również za pomocą rakiety Delta II.

Satelity pełnią podwójną rolę – mają dostarczać danych dla cywilnych agencji, monitorując zagrożenia takie jak osuwiska ziemne, pożary czy powodzie, ale także służyć zdjęciami pozwalającymi na monitorowanie wybrzeża oraz wód śródlądowych. Uzyskane obrazy radarowe posłużą także w pracach kartograficznych oraz przy określaniu wysokości plonów.

Innym przeznaczeniem satelitów są także obserwacje typowo wojskowego przeznaczenia, które skupiać się będą na aspektach obrony terytorialnej.

Satelita został oparty o platformę Prima, zbudowaną przez Thales Alenia Space i planowo ma pracować na orbicie przez okres pięciu lat. Głównym instrumentem każdego urządzenia jest radar SAR działający w paśmie X o częstotliwości 9.6 GHz, umożliwiający wykonywanie obrazów z rozdzielczością graniczną wynoszącą 1 metr. Zastosowanie technologii tego typu pozwala na obrazowanie terenu poprzez chmury, w nocy oraz w trudnych warunkach atmosferycznych.

Do transmisji COSMO-SkyMed 4 wykorzystuje pasmo X, co umożliwia mu przekazywanie danych z prędkościami do 300 megabitów na sekundę. Waga całego urządzenia wynosi około 1900 kilogramów.

Przewidywane warunki pogodowe w czasie startu mają być idealne, co pozwala sądzić, że rakieta wystartuje o czasie. W przypadku tego lotu jest to ważna wiadomość, ponieważ w ciągu doby istnieje tylko jedna, precyzyjnie określona sposobność, umożliwiająca osiągnięcie orbity polarnej o właściwych parametrach.

Do wyniesienia satelity zostanie użyta rakieta Delta II w wersji 7420-10, co oznacza, że wyposażona jest w cztery silniki pomocnicze na paliwo stałe GEM-40, silnik RS-27A znajdujący się na pierwszym stopniu, przedłużony zbiornik główny oraz silnik AJ-10-118 na drugim stopniu. Obsługą operacji zajmuje się przedsiębiorstwo United Launch Alliance.

Start będzie można oglądać na żywo w Internecie dzięki United Launch Alliance. Będzie to 350 lot rakiety z rodziny Delta i jednocześnie jedyny start Delty II w tym roku.

(ULA)

Start rakiety Delta II z satelitą COSMO-SkyMed 3 w 2008 roku (ULA)

Comments are closed.