Sonda Deep Impact coraz bliżej komety Hartley 2

0

Ku końcowi chyli się program obserwacyjny komety 103P/Hartley przez instrumenty sondy Deep Impact, realizującej rozrzeszony program misji – EPOXI. W najbliższą środę, 27 października – na 8 dni przed największym zbliżeniem do komety, rozpoczęty zostanie zaawansowany program zbierania danych, wykonywania zdjęć i pomiarów.

Na 27 października planowane jest też przeprowadzenie manewru korygującego trajektorię lotu TCM-21 (Trajectory Correction Maneuver).

W galerii prezentujemy zdjęcie komety wykonane przez instrument MRI (Medium Resolution Instrument) 1 października, w momencie gdy kometa znajdowała się 1.1208 AU (168 milionów km) od Słońca oraz 0.2327 AU (35 milionów km) od sondy Deep Impact. Jest efekt finalny nałożenia trzech zdjęć, z których każde naświetlane było 60 sekund.

16 października wykonana została jedna z wielu obserwacji spektroskopowych komety 103P/Hartley 2. Dane zostały zebrane przez spektrometr podczerwieni HRI-IR, ujawniły one wybijającą się poza szum emisję wody (H2O) na 2.7 mikronach oraz dwutlenku węgla (CO2) na 4.26 mikronach, składników charakterystycznych dla komet oraz ich kom. Na obrazie spektrum widać też podwyższone lekko kontinuum na zakresie 2-5 mikronów, co spowodowane jest emisją termiczną jąder atomowych. Zdjęcie jest sumą 5 klatek, podjętych w odstępach 2.5 godzinnych.

Naukowcy wykonują teraz skany spektralne co pół godziny przez 16 godzin w czasie doby. Przez pozostałe 5.5-7.5 godzin trwa sesja komunikacyjna z Ziemią i ma miejsce przesył danych. Sonda Deep Impact w chwili obecnej wykonuje zdjęcia za pomocą instrumentów MRI i HRIVIS co 5 minut.

Kilka dni temu, 20 października, kometa Hartley 2 przeszła w najbliższej odległości od Ziemi – 0.12 AU.

(NASA)

Comments are closed.