Przygotowania do lotu Sojuza 2 z sześcioma satelitami Globalstar-2

0

Na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie trwają ostatnie przygotowania do lotu rakiety Sojuz-2 w wersji 1a, mającej wynieść pierwsze sześć satelitów telekomunikacyjnych Globalstal-2 z planowanej konstelacji 48 urządzeń. Jest to zarazem pierwszy z czterech zakontraktowanych startów Sojuza 2 z ładunkiem satelitów tego typu – pozostałe trzy mają mieć miejsce w 2011 roku, co zwiększy liczbę urządzeń konstelacji do 24.

Integracja ładunku z rakietą zakończyła się powodzeniem i w dniu wczorajszym całość została przetransportowana z budynku MIK 40 na wyrzutnię startową LC-31. Do wystrzelenia Sojuza ma dojść 19 października o godzinie 19:10:59 CEST.

Satelity Globalstar drugiej generacji powstały w ramach kontraktu na sumę 661 milionów euro, podpisanego między dostawcą usług telekomunikacyjnych Globalstar Inc. a firmą sektora kosmiczna Thales Alenia Space. Każdy satelita tej konstelacji zbudowany przez Thales Alenia Space waży około 700 kilogramów i został wyposażony łącznie w 32 transpondery – wszystkie zostały zaprojektowane z myślą o 15-letnim okresie użytkowania. Zasilanie urządzeń pokładowych zapewniają panele ogniw fotowoltaicznych, zdolnych do generowania od 2.4 kW na początku do 1.7 kW energii elektrycznej pod koniec funkcjonowania satelity. Urządzenia zostały zbudowane w zakładach Thales Alenia Space znajdujących się we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Belgii.

Satelity drugiej generacji wchodzące w skład nowej konstelacji Globalstar mają na celu zapewnienie wsparcia dla transmisji głosowych, a także przesyłu danych – usług oferowanych przez firmę. Po uruchomieniu nowej infrastruktury naziemnej i oprogramowania możliwe stanie się także powiększenie oferty o nowe opcje, w tym przekazywanie danych z prędkością do 256 kbitów na sekundę.

Także pozostałe 42 satelity zostaną zbudowane w ramach tego samego kontraktu. Globalstar zawarł również umowę z Arianespace na wyniesienie swoich urządzeń na orbitę – w związku z tym firma posłuży się rakietami Sojuz 2, dostępnymi w ramach umowy pomiędzy Arianespace, a przedsiębiorstwem Starsem (w którym Arianspace posiadała udziały). W niedalekiej przyszłości dojdzie jednak do zmiany samego miejsca startu – stanie się tak po uruchomieniu wyrzutni rakiet tego typu w Gujanie Francuskiej.

W ramach najbliższego lotu satelity zostaną wyniesione na wstępną orbitę kołową o wysokości 920 kilometrów i inklinacji 52 stopni. Całkowity czas operacji powinien wynieść około 100 minut. Jako pierwsze uwolnione zostaną dwa urządzenia znajdujące się na szczycie rakiety – stanie się to w połowie 98 minuty. Pozostałe dołączą do nich po upłynięciu około 100 sekund.

Trzystopniowy Sojuz 2 wraz z dodatkowym górnym stopniem Fregat jest nowocześniejszą wersją jednej z najbardziej rozpoznawalnych rosyjskich rakiet nośnych. Został wyposażony między innymi w nowy, cyfrowy system kontroli lotu oraz większą, czterometrową osłonę ładunku. Pierwsze trzy stopnie wykorzystują jako paliwo naftę (RP-1), a w roli utleniacza ciekły tlen (LOX). Stopień Fregat natomiast polega na hipergolicznej mieszance niesymetrycznej dimetylohydrazyny (UDMH) oraz tetratlenku diazotu (N2O4).

Thales Alenia Space była odpowiedzialne także za opracowanie satelitów Globalstar pierwszej generacji.

Start rakiety, podobnie jak innych misji Arianespace, będzie można oglądać na żywo w Internecie.

(Arianespace)

Wizja artystyczna satelity systemu Globalstar-2 (Thales Alenia Space)

Comments are closed.