Bolden o wizycie w Chinach

0

Między 16. a 21. października delegacja NASA przebywała z oficjalną wizytą w Chinach. Kierujący NASA, Charles Bolden, wydał krótkie oświadczenie o kontrowersyjnej wizycie.

“W imieniu delegacji NASA, która odwiedziła Chiny, pragnę wyrazić wdzięczność Chińskiemu Biuru Inżynierii Załogowych Lotów Kosmicznych, organizatorowi wizyty. Nasza delegacja przeprowadziła obszerną wizytację chińskich ośrodków załogowych lotów kosmicznych, w tym Centrum Startowe Satelitów Jiuquan, wraz ze spotkaniami z ważnymi postaciami chińskiego rządu.

Cieszę się, że NASA może uważać cele tej wizyty za wykonane, a były wśród nich zapoznanie z istotnymi chińskimi decydentami i instytucjami kosmicznymi, lepsze zrozumienie chińskiego programu lotów załogowych i planów co do nich, osiągnięcie zrozumienia w kwestii istotności przejrzystości, wzajemności i obopólnych korzyści, jako podstaw wszystkich przyszłych kontaktów między naszymi narodami w dziedzinie załogowych lotów kosmicznych.

Miałem również okazję spotkać swojego odpowiednika z Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA) i omówić osiągnięcia i starania grup roboczych nauk o ziemi i przestrzeni kosmicznej, ustanowionych w 2007 roku, w celu pracy w obszarach wspólnego zainteresowania.

Co prawda moja wizyta nie niosła za sobą żadnych konkretnych propozycji przyszłej współpracy, wierzę, że przyniosła ona wzrost zrozumienia problematyki załogowych lotów kosmicznych i eksploracji przestrzeni kosmicznej, co może stanowić podstawę przyszłego dialogu i współpracy, co leży w interesie obu krajów.”

Źródło: NASA

Comments are closed.