Udany start Ariane V, utrata W3B

0

28 października, o godzinie 23:51 CEST z Kourou wystartowała rakieta Ariane V. Start przebiegł prawidłowo i satelity zostały uwolnione. Niestety, krótko po oddzieleniu satelity W3B doszło do wycieku utleniacza ze zbiornika. Satelita został uznany za straconego.

O przygotowaniach do startu rakiety Ariane V wspominaliśmy w tym artykule. Start rakiety przebiegł prawidłowo w zaplanowanym czasie. Pod koniec operacji startu oba satelity – W3B, należący do Eutelsat oraz BSAT-3b, należący do japońskiej korporacji BSAT.

Niestety, chwilę po oddzieleniu W3B doszło do wycieku utleniacza ze zbiornika satelity. Satelita pozostał na orbicie GTO, niezdolny do osiągnięcia swojego zaplanowanego punktu docelowego na orbicie geostacjonarnej. Wskutek tego, satelita został uznany za straconego.

Satelita W3B miał zastąpić starzejące się satelity EUROBIRD™ 16 W3M oraz SESAT-1. Eutelsat zapowiedział natychmiastowe rozpoczęcie prac nad nowym satelitą W3D, którego start powinien nastąpić na początku 2013 roku. W połowie 2011 roku wyniesiony zostanie satelita W3C. Jednocześnie Eutelsat zapewnił, że utrata W3B nie pociągnęła za sobą utraty środków finansowych – satelita był ubezpieczony.

Do końca tego roku kalendarzowego powinny się odbyć dwa starty. Następny start Ariane V planowany jest na 25 listopada 2010 roku. Pierwszy start rakiety Ariane V w 2011 roku planowany jest na 15 lutego – na orbitę zostanie wyniesiony europejski pojazd zaopatrzeniowy ATV-2.

(ArianeSpace, Eutelsat)

Comments are closed.