Astronomia, Astronautyka, Astronauta – od dziecięcych marzeń do pracy w branży kosmicznej

0

Kosmos dla wielu wydaje się być nieosiągalny, a dla innych jest… miejscem pracy. Przynajmniej pośrednio.

XX wiek to czasy dynamicznego rozwoju nauki i techniki. Dzięki temu rozwojowi ludzkość sięgnęła kolejnej granicy – granicy pomiędzy Ziemią a kosmosem. Co więcej, zwyczajna, codzienna praca związana z tą granicą stała się możliwa. Pod koniec drugiej połowy XX wieku branża kosmiczna zaczęła być rozległa i obecna w wielu krajach – wśród nich także i w Polsce (choć wciąż w bardzo małym stopniu).

Dziś większość ludzi pracujących w szeroko pojętej branży kosmicznej to inżynierowie lub naukowcy. Większość projektów związanych z kosmosem ma albo typowo inżynieryjne albo naukowe cele. Nie oznacza to, że dla osób z innym wykształceniem nie znajdzie się “kosmiczne” zajęcie. Przykładowo, od kilku lat obserwujemy rosnące zainteresowanie aspektami medycznymi w kosmosie (np. badania nad komórkami rakowymi). Prócz medycyny, osoby z wykształceniem prawniczym czy związani z ekonomią są potrzebni – wszak każdy projekt potrzebuje wsparcia prawnego (a nawet politycznego!), organizacyjnego oraz finansowego.

Zainteresowane osoby mogą więc spróbować swoich sił w branży kosmicznej. Jeśli Twoje zainteresowania są zbliżone do kręgów astronomicznych (np astrofizyka lub heliofizyka), to warto wpierw wybrać się na studia związane z astronomią. Jeśli cenisz sobie bardziej misje kosmiczne i projekty inżynieryjne, to wybierz kierunki techniczne a w trakcie studiów dołącz do koła naukowego związanego z astronautyką – np. Studenckiego Koła Astronautycznego przy Politechnice Warszawskiej.

Już dziś sektor kosmiczny ma duży wpływ na wydarzenia na Ziemi. Telekomunikacja, obserwacje Ziemi czy obronność to przykłady zastosowań technik satelitarnych, które mają duże znaczenie dla społeczeństw i krajów. Z tych dziedzin przemysłu kosmicznego korzysta wiele różnych prywatnych firm oraz państw, które zapewniają budowę i testy satelitów oraz rakiety nośne (np Stany Zjednoczone, Indie, Francja, Wielka Brytania, Chiny a także “mniejsze” kraje, takie jak Izrael, Szwecja, Dania czy Kanada).

W najbliższym czasie i w Polsce przemysł kosmiczny powinien się pojawić. W perspektywie najbliższych kilku lat nasz kraj powinien dołączyć do struktur Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), co oznaczać będzie większe nakłady finansowe na przemysł kosmiczny. W tej chwili szczegóły nie są znane, jednak na szczeblu politycznym panuje zgodność w tej kwestii – wszystkie partie deklarują potrzebę budowy przemysłu kosmicznego w Polsce. Miejmy nadzieję, że wraz z tymi deklaracjami zabezpieczone zostaną odpowiednie fundusze.

Branżę kosmiczną bez wątpienia czeka dalszy rozwój. Przykładowo, w perspektywie kilku dekad możemy się spodziewać powstania nowych zawodów w tej branży. Możemy się spodziewać zawodów związanych np z pilotowaniem sub- i orbitalnych pojazdów turystycznych, budową i utrzymaniem komercyjnych stacji orbitalnych, “górnictwem” na planetoidach lub Księżycu, wytwórstwie w przestrzeni kosmicznej (np leków i kryształów) na masową skalę czy innymi niż rakietowe systemami dostępu na orbitę (kosmiczna winda). Jest możliwe, że przyszli pracownicy nie istniejących jeszcze dziś zawodów branży kosmicznej, w tej chwili stawiają pierwsze kroki lub wypowiadają pierwsze słowa. Czy wśród nich jest ktoś kogo i Ty znasz? Jeśli tak, to pokaż temu małemu “brzdącowi” Księżyc na wieczornym niebie lub start promu kosmicznego – może dzięki temu zainteresujesz kosmosem?

Dzisiaj Internet oferuję ogromną gamę możliwości śledzenia misji kosmicznych dosłownie “na żywo”. Transmisje ze startów rakiet, lądowań sond kosmicznych czy też codzienny przegląd nowo przesłanych zdjęć i danych. Duży udział w analizie tych materiałów mają również fora i inne społeczności internetowe, gdzie wspólnymi celami można osiągnąć nieboskłonu. W samej Europie warto popatrzeć na grupy pół-amatorskie, takie jak duńska Copenhagen Suborbitals czy rumuńska ARCA Space.

Większość redaktorów serwisu kosmonauta.net również zaczynała od dziecięcych fascynacji, obserwacji nocnego nieba lub filmów i seriali science-fiction. w pewnym momencie zorientowaliśmy się, że kosmos może być pasją będąca także sposobem na życie. Na naszych oczach dokonują się swoiste “kosmiczne cuda” a wszyscy mamy szansę brać udział w “kosmicznych” projektach. Wspólną pracą możemy naprawdę wiele osiągnąć – może nawet i gwiazd?

Comments are closed.