Testy systemu jezdnego ExoMars

0

W niemieckim instytucie robotyki i mechatroniki (Deutsches Zentrum fur Luft- und Raumfahrt; DLR) grupa naukowców przeprowadza testy systemu jezdnego ExoMarsa.

ExoMars jest europejskim programem badań Marsa, który w 2018 roku ma umieścić na powierzchni tej planety łazik marsjański. Więcej o całym projekcie pisaliśmy tutaj.

W tej chwili inżynierowie testują system jezdny na specjalnie przygotowanej makiecie powierzchni Marsa. Makieta o wymiarach 5,5 na 10 metrów wypełniona jest specjalnie wybranymi rodzajami piasku i żwiru oraz kamieniami. Wszystko zostało dobrane tak aby jak najwierniej odzwierciedlić powierzchnię Marsa. Ponieważ nie ma na Ziemi próbki gruntu z tej planety musiano posłużyć się badaniami jakie zostały uzyskane do tej pory przez  różnego rodzaju misje jakie studiowały tę planetę w ostatnich latach.

W czasie testów osiem kamer na podczerwień obserwuje każdy ruch pojazdu z dokładnością do milimetra. Wszystkie dane zebrane przez sensory i kamery porównywane są z modelem komputerowym jazdy, a wszelkie dane różniące się między symulacją a testem są od razu dodawane do modelu komputerowego. W ten sposób stworzony zostanie bardzo dokładny model komputerowy, który w przyszłości pozwoli naukowcom i inżynierom szybko i łatwo przeprowadzać testy w wirtualnym środowisku bez konieczności przeprowadzania ich w prawdziwym świecie.

W testach oczywiście nie jest używany prawdziwy pojazd ExoMars, który poleci na Marsa. Jest to jego wierna kopia systemu napędowego, jednak bez całego ładunku. Waży on o 100kg mniej niż oryginał co ma symulować jazdę przy mniejszej grawitacji marsjańskiej. W czasie testu mierzone jest wszystko: głębokość śladów, poślizgi kół na przeszkodach, jazda pod kątem itd. Po skończeniu serii testów cała makieta ze wszystkimi śladami jest skanowana i tworzona jest jej komputerowa wersja 3D. Następnie następuje wyrównanie powierzchni i przygotowanie makiety do kolejnych testów.

W niewielkim magazynie obok przygotowany jest cały zestaw różnego rodzaju piasków i żwirów na których przeprowadzane będą testy z łazikiem. A wszystko po to aby uniknąć problemów w czasie jazdy po Marsie i upewnić się, że wybrana konstrukcja sprawdza się w użyciu.

{youtube}BVtZLcENuSc{/youtube}
Nagranie z testów systemu napędowego sprawdzających możliwości pokonywania przeszkód terenowych. Credit: DLR

(DLR)

Comments are closed.