Lem i Heweliusz? Oficjalne wyniki głosowania!

0

Na tę wiadomość długo czekaliśmy. Dziś Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło oficjalne wyniki głosowania na nazwy polskich satelitów BRITE-PL. Wyniki są zaskakujące – Ary Sternfeld spadł na trzecie miejsce!

Z końcem września zakończyła się druga tura głosowania na nazwy polskich satelitów BRITE-PL. Wtedy to też się wydawało, że najwięcej głosów oddano na Lema i Arego Sternfelda. Oficjalne wyniki głosowania Ministerstwo miało podać 7 października, co jednak nie nastąpiło.

Dwa tygodnie później, 21 października wreszcie opublikowano oficjalne wyniki głosowania. Wyniki są następujące:

  • 1. Lem: 20922 głosy
  • 2. Heweliusz: 5509 głosów
  • 3. Ary Sternfeld: 3440 głosów
  • 4. Pan Twardowski: 1965 głosów

W sumie oddano 31 836 głosów. Czy polskie satelity BRITE-PL będą się zatem nazywać Lem i Heweliusz? Prawdopodobnie tak!

Są to znacznie niższe wartości od tych, jakie można było zobaczyć w trakcie głosowania. Szczególną uwagę zwraca znacznie mniejsza ilość głosów oddanych na Arego Sternfelda, gdzie wcześniejsza (“surowe dane”, bez weryfikacji) wartość oddanych głosów przekroczyła 15000.

Skąd taka różnica? Czy doszło do prób nieuczciwego głosowania? Wiele na to wskazuje. Brak jednak oficjalnych informacji na temat prób wielokrotnego głosowania. Serwis Kosmonauta.net postara się zdobyć dodatkowe informacje na temat tej różnicy głosów.

Oficjalne wyniki – strona Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Comments are closed.