18 października – erupcja protuberancji słonecznej

0

Ostatnie dni obfitowały w ciekawe wydarzenia na Słońcu. Od kilku dni była obserwowana potężna protuberancja słoneczna o długości około 0,5 mln kilometrów. 18 października nastąpiła częściowa erupcja tej protuberancji. W części głównej artykułu prezentujemy dwa nagrania tej erupcji.

Aktywność słoneczna powoli rośnie, choć czasem zdarzają się Słońcu “spokojniejsze dni”. Kilka dni temu prezentowaliśmy przykład aktywności słonecznej podczas takiego okresu. Zaledwie kilkadziesiąt godzin później, 16 i 17 października, grupa plam 1112 wyzwoliła jeden rozbłysk klasy M i dwa klasy C.

Prócz tego w okolicach grupy 1112 zaobserwowano protuberancję słoneczną dużych rozmiarów. Długość tej protuberancji to około 0,5 mln kilometrów, czyli więcej niż dystans pomiędzy Ziemią a Księżycem! Wreszcie, 18 października 2010 roku nastąpiła częściowa erupcja tej protuberancji. Wykres aktywności słonecznej sugeruje (drugi obrazek w galerii), że erupcja trwała przynajmniej kilka godzin i w międzyczasie miały miejsce cztery rozbłyski klasy C. Poniższe dwa filmy pokazują przebieg  erupcji protuberancji z dnia 18 października. Obrazy zostały zarejestrowane przez sondę SDO (Solar Dynamics Observatory).

{youtube}wSeRvWYv3PQ{/youtube}
Erupcja protuberancji słonecznej – 18 października 2010 / Credits – NASA, SDO

{youtube}F-tsMN19k1M{/youtube}
Erupcja protuberancji słonecznej – 18 października 2010 / Credits – NASA, SDO

Co ciekawe, protuberancja przynajmniej częściowo przetrwała erupcję i już niebawem będzie na brzegu widocznej tarczy słonecznej. Wtedy to może stać się bardzo atrakcyjnym obiektem do obserwacji i fotografii przez astronomów amatorów wyposażonych w teleskopy słoneczne.

Powyższą erupcję można potraktować jako zapowiedź wydarzeń, jakie mogą nastąpić podczas maksimum słonecznego, które przewidywane jest na połowę 2013 roku.

Wykres aktywności słonecznej - 19 października 2010 roku. Wyższa aktywność po środku wykresu jest związana z erupcją protuberancji / Credits - NOAA, SWPC Boulder, CO USA

Comments are closed.