Prace nad wyrzutnią dla rakiet Sojuz w Gujanie Francuskiej na ukończeniu

0

Jak podaje European Space Agency (ESA) prace nad wyrzutnią dla rakiet Sojuz, które będą startowały z Gujany Francuskiej weszły w finalny etap przygotowań a sama wyrzutnia przechodzi obecnie ostatnie testy kwalifikacyjne.

Kompleks dla Sojuzów ulokowany jest w północnej części Guiana Space Centre. Podzielony jest na trzy obszary: platforma startowa zbudowana z pięciopiętrowej struktury ze zbrojonego betonu, obszar przygotowań do startu gdzie będzie następowała integracja rakiet oraz Centrum Kontroli Lotu.

Platforma startowa jest prawie identyczna do tych z których startowały Sojuzy do tej pory w Rosji i Kazachstanie. Główna różnica to mobilna wieża dzięki której będzie można instalować ładunek rakiety w pozycji pionowej. Wieża ta ma 52 metry wysokości i waży około 800 ton. Wewnątrz zapewnione są odpowiednie warunki dla prac przy instalacji ładunku oraz przeprowadzania testów przedstartowych po pełnej integracji. Miejsce “parkingowe” wieży znajduje się 80 metrów od platformy startowej.

Z platformy startowej prowadzą 700 metrowe tory do hangaru gdzie następuje integracja Sojuzów. Podobnie jak dotychczas rakiety będą wytaczane w pozycji poziomej i podnoszone na platformie startowej.

Za hangarem integracyjnym znajduje się Centrum Kontroli. Będzie to jedyny budynek kompleksu w którym znajdować się będą ludzie w czasie startu.

Pierwszy start początkowo planowany był na grudzień tego roku, jednak został on już opóźniony do pierwszego kwartału 2011 roku.

(ESA)

Comments are closed.