Start rakiety Proton z satelitą Sirius XM-5

0

Dzisiaj o godzinie 20:53 polskiego czasu planowany jest start rakiety Proton-M z satelitą Sirius XM-5, z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Sirius XM-5 jest satelitą, który będzie przekazywał sygnały radiowe na 135 kanałach. Zbudowany został przez Space Systems/Loral a jego żywotność oceniana jest na 15 lat. Będzie to w sumie 9 satelita tej firmy. Zostanie umieszczony na orbicie geostacjonarnej, oddalonej około 35 tys. kilometrów od Ziemi.

Dwie minuty po starcie nastąpi oddzielenie pierwszego stopnia, a w  T+5 minut 27 sekund oddzielenie drugiego stopnia. Dwadzieścia sekund później nastąpi oddzielenie osłony ładunku. Po uwolnieniu trzeciego stopnia w T+9minut 42 sekundy przez dwie minuty rakieta będzie leciała swobodnie. W T+11 minut 46sekund nastąpi uruchomienie górnego stopnia Briz-M na 4,5 minuty, które spowoduje umieszczenie ładunku na orbicie parkingowej 172 km nad Ziemią.

Kolejne cztery uruchomienia Briz-M podniosą wysokość orbity i zmniejszą jej inklinację. Wypuszczenie satelity przez górny stopień planowane jest na godzinę 06:05 polskiego czasu. Przez kilka następnych tygodni następować będzie podnoszenie orbity, aż do umieszczenia satelity na orbicie przebiegającej 35 tysięcy kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

Start będzie można oglądać na żywo przez internet na stronach International Launch Services, operatora rakiety.

Będzie to 360 start tej rakiety od jej pierwszej misji w 1965 roku oraz 9 jej start w tym roku.

{youtube}QF6XrORAIL8{/youtube}
Nagranie z wytaczania rakiety na stanowisko startowe. Credit: tvroscosmos

Źródło: SFN

Comments are closed.