Pierwszy lot swobodny SpaceShipTwo

0

10 października 2010 roku odbył się pierwszy lot swobodny należącego do Virgin Galactic suborbitalnego pojazdu kosmicznego SpaceShipTwo(SS2).

Jeszcze niedawno informowaliśmy o powrocie do lotów WhiteKnightTwo (WK2) po incydencie z załamanym podwoziem w czasie lądowania a już testy przeszły do kolejnego etapu.

SS2 został wyniesiony na wysokość prawie 14 km przez statek matkę WhiteKnightTwo a następnie uwolniono go do lotu swobodnego symulującego powrót z lotu suborbitalnego.

Głównymi celami tego testu było sprawne i czyste uwolnienie SS2 oraz bezproblemowe podejście do lądowania i wylądowanie na Mojave Air and Space Port w Kalifornii. Sprawdzano również sprawność wszystkich systemów oraz zachowanie się pojazdu w czasie lotu z przewidywaniami uzyskanymi przez symulacje komputerowe. Dla pilotów był to także praktyczny kurs lądowania tym pojazdem.

Przygotowania do tego testu zajęły sporo czasu. WK2 w sumie wykonał 40 lotów w ostatnich miesiącach zanim nastąpiło rozdzielenie obu pojazdów w locie.

Virgin Galactic obecnie ma ponad 370 zarezerwowanych biletów na swoje loty na łączną kwotę kilkudziesięciu mln dolarów. W przyszłości loty odbywać się będą z budowanego obecnie Spaceport America w Nowym Meksyku.

Według ostatnich informacji pierwszy lot komercyjny może odbyć się już za około 18 miesięcy. Pierwszy pełny lot SS2 planowany jest pod koniec tego roku lub w pierwszym kwartale przyszłego o ile testy będą nadal przebiegać bez problemów.

{youtube}mDUVe3a496Y{/youtube}
Nagranie z pierwszego swobodnego lotu SS2. Credit: Virgin Galactic

Galerię z lotu zobaczyć można tutaj.

(VIRGIN)

Comments are closed.