SCOPE gotowy do lotu!

0

W środę rano po ostatnim, szybkim przeglądzie komunikacji i oprogramowania, SCOPE został zakwalifikowany jako gotowy do lotu.

Trudne warunki pogodowe w Kirunie opóźniają start małego i dużego balonu. Wiatr przekracza 5m/s, dodatkowo występuje pełne zachmurzenie i sporadyczny deszcz. Prognozy meteorologiczne  zapowiadają poprawę pogody w piątek i sobotę rano. W związku z tym tzw. Decision Meeting, w czasie którego podejmowana jest decyzja o starcie i rozpoczęcie odliczania (procedura trwa pięć godzin), został zapowiedziany na północ z czwartku na piątek.

W takim przypadku przygotowania i testy eksperymentów przed lotem oraz napełnianie czaszy balonu odbyłyby się w nocy, natomiast o 5 rano nastąpiłby start. Ze względu na moce przerobowe możliwy jest start tylko jednego balonu danego dnia. Pierwszy wystartuje mały balon (piątek 5.00) a następnie według takiego samego harmonogramu duży balon (sobota 5.00), na którego pokładzie znajduje się SCOPE. Z powodu silnego, zachodniego wiatru lot małego balonu potrwa do 4 godzin, natomiast dużego zaledwie ponad godzinę. Lądowanie obu gondoli nastąpi we wschodniej części Finlandii.

Jeśli ten plan zostanie zrealizowany, w Kirunie zostanie po jednym przedstawicielu każdej drużyny aby zaczekać na dostarczenie odzyskanych eksperymentów, przeanalizować wstępnie rezultaty misji i spakować eksperymenty z powrotem do domu. Odzyskanie i dostarczenie gondoli do Esrange Space Centre z terenu Finlandii zazwyczaj zajmuje kilka dni.

Wszystkie eksperymenty od środy rano są gotowe i czekają na start. W SCOPE następuje jeszcze ładowanie baterii.

W minionym tygodniu zakończyło się przygotowywanie eksperymentów, które miało się zakończyć w weekend, a przedłużyło się na poniedziałek i wtorek. Było to związane z kilkoma usterkami wykrytymi przez angielski zespół CASS-E, SCOPE oraz I-BATE. Polski eksperyment, już po zamrożeniu dostępu do gondoli, wykrył zwarcie w dodatkowej kamerce, którego usunięcie zajęło cały dzień. Wcześniej, w czasie testów komunikacyjnych na platformie startowej, nastąpiło zawieszenie się systemu, co spowodowało wprowadzenie kilku zmian w oprogramowaniu. Testy interferencyjne, dla SCOPE krytyczne ze względu na wrażliwy czujnik IMU, przebiegły bez problemu.

Można jeszcze składać propozycje na eksperymenty na kolejną edycję REXUS/BEXUS. Więcej informacji dostępnych jest na głównej stronie kampanii: www.rexusbexus.net

Zdjęcia z pierwszych dni kampanii lotnej dostępne są tutaj: http://picasaweb.google.com/SCOPE2.0.team/

Gotowa duża gondola. Widoczny charakterystyczny wysięgnik na IMU i GPS, należące do SCOPE / Credits - SCOPE team, SKA SCOPE zintegrowany do gondoli. Diody wskazują na pracę poszczególnych komponentów / Credits - SCOPE 2.0, SKA

Comments are closed.