WhiteKnightTwo wraca do lotów

0

19 sierpnia samolot WhiteKnightTwo, należący do firmy Virgin Galactic oferującej ludziom turystyczne loty suborbitalne, po wykonaniu lotu testowego uszkodził podwozie w czasie lądowania.

WhiteKnightTwo (WK2) jest samolotem, który ma wynosić statek SpaceShipTwo i na wysokości ponad 12 km uwalniać go do autonomicznego lotu suborbitalnego.

Około trzech tygodni temu na zakończenie swojego 37 lotu, doszło w czasie lądowania do zapadnięcia się jednego z kół samolotu. Na szczęście w czasie tego lotu do samolotu nie był podczepiony SpaceShipTwo. Mimo, że wypadek wyglądał dość groźnie, okazało się, że nie doszło do uszkodzenia żadnego z najważniejszych elementów samolotu. Zasługą tego była głównie nietypowa konstrukcja samolotu, która uchroniła silniki przed kontaktem z ziemią.

Po sprawdzeniu wszystkich systemów i wprowadzeniu dodatkowego zabezpieczenia na podwoziu samolotów, inżynierowie zezwolili na wznowienie lotów. Dwa dni temu odbył się lot 38, pierwszy po wypadku. Miał on na celu zweryfikowanie sprawności samolotu oraz wprowadzonych poprawek podwozia.

Incydent nie powinien spowodować dużego opóźnienia w pierwszych lotach suborbitalnych. Pierwszy samodzielny lot SpaceShipTwo planowany jest w ostatnim kwartale tego roku.

(Virgin Galactic)

Comments are closed.