Udany test GSLV – Mk III

0

Indian Space Research Organisation (ISRO) poinformowała o udanym przeprowadzeniu testu statycznego pierwszego stopnia przyszłej rakiety GSLV – Mk III.

Test polegał na odpaleniu silników pierwszego stopnia na 200 sekund. Odbył się w ośrodku Mehendragiri wczoraj, 8 września, o godzinie 15:50 lokalnego czasu.

Pierwszy stopień (o nazwie L110), który będzie używany przez rakietę GSLV – Mk III jest jednym z najcięższych zaprojektowanych przez indyjską agencję kosmiczną. W stopniu tym zamontowane są dwa zmodyfikowane silniki Vikas.

W czasie testu monitorowanych było prawie 500 parametrów, a wstępne wyniki uzyskane z zebranych danych wskazują na poprawne działanie wszystkich elementów. Test ten był ważnym etapem w budowie GSLV – Mk III bowiem pierwszy stopień działał przez taki sam czas jak w czasie przyszłych lotów tej rakiety.

GSLV – Mk III (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle mark III) jest rakietą aktualnie opracowywaną przez ISRO, która ma umożliwić umieszczanie ciężkich satelitów na orbicie geostacjonarnej. Będzie w stanie umieścić na tej orbicie ładunek o wadze 4,5 tony.

Pierwszy stopień (L110) to klaster dwóch zmodyfikowanych silników Vikas napędzanych związkiem pochodnym hydrazyny (1,1-dimetylohydrazyna) oraz tetratlenkiem diazotu jako utleniacza. Drugi stopień (C25) napędzany jest ciekłym wodorem i tlenem. Do boków rakiety przymocowane będą boostery S-200.

Pierwszy start zaplanowany jest na 2011 rok.

(ISRO)

Comments are closed.