Start chińskiej rakiety z satelitą YaoGan Weixing-11

0

W dniu wczorajszym o godzinie 04:42 CEST z chińskiego kosmodromu Jiuquan, znajdującego się na pustyni Gobi w regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej, wystartowała rakieta nośna Chang Zheng 2D, wynosząc satelitę teledetekcyjnego YaoGan Weixing-11. Wraz z głównym ładunkiem na orbitę trafiły także pikosatelity technologiczne. Zapis ze startu w artykule.

Standardowo przy opisie zadań satelity serii YaoGan Weixing media chińskie określiły je jako przeprowadzanie badań naukowych, monitorowanie katastrof naturalnych, dostarczanie materiałów potrzebnych do wykonania map terenowych oraz danych umożliwiających oszacowanie płodów rolnych. Specjaliści z Zachodu twierdzą jednak, iż jest to kolejna jednostka o przeznaczeniu wywiadowczym.

{youtube}aH3q76vD_aU{/youtube}
Nagranie ze startu rakiety Chang Zheng 2D z satelitą YaoGan Weixing-11 / Credits: wini001

Użyta rakieta CZ-2D jest dwustopniową konstrukcją o wysokim stopniu niezawodności, wykorzystującą w całości paliwo hipergoliczne – tetratlenek diazotu oraz niesymetryczną dimetylohydrazynę. Zaprojektowana została przez Szanghajską Akademię Technologii Kosmicznych. Używana jest przeważnie do umieszczania na niskich orbitach (LEO) różnego rodzaju satelitów. Pierwszy stopień jest identyczny z tym od rakiety Chang Zheng 4, z kolei drugi oparty jest także na swoim odpowiedniku z CZ-4, jednak posiada udoskonalenia technologiczne. CZ-2D jest w stanie umieścić ładunek o masie 3500 kilogramów na orbicie o wysokości 200 kilometrów. 9 sierpnia w tym roku minęło 18 lat od pierwszego startu CZ-2D z kosmodromu Jiuquan, kiedy wystrzelony został satelita Fanhui Shei Weixing FSW-2-1.

Był to czwarty start rakiety z kosmodromu Jiuquan w tym roku, a zarazem już dziewiąty przeprowadzony przez Państwo Środka w 2010. Rakiety CZ-2D użyto trzynasty raz. Dodatkowym ładunkiem były pikosatelity technologiczne Uniwersytetu Zhejiang o tymczasowych nazwach ZDPS-1 i ZDPS-2 (Zhejiang University Pico Sat).

O poprzednim chińskim starcie z satelitą tej serii, YaoGan Weixing-10, pisaliśmy w tym artykule. Wielu specjalistów uważa, że satelity serii Yaogan, umieszczane na orbicie okołoziemskiej od 2006 roku, są w istocie częścią nowej konstelacji wywiadowczej, zbierającej dane przy użyciu kamer wysokiej rozdzielczości oraz radarów. Według kilku niezależnych źródeł YaoGan-10 został umieszczony na orbicie o wysokości około 600 kilometrów, o inklinacji 97.8 stopnia – optymalnej do obserwacji całej powierzchni globu w przeciągu 24 godzin. Wcześniejszy start w ramach misji Yaogan (YaoGan Weixing-9) miał miejsce w marcu, kiedy wyniesiono satelitę tej konstelacji oraz dwa satelity utrzymujące formację, stanowiące przypuszczalnie urządzenia zdolne do radiotriangulacji okrętów na oceanach.

We wczorajszym dniu przeprowadzono 46 start z kosmodromu Jiuquan (Jiuquan Satellite Launch Centre, znane też jako Shuang Cheng Tzu). Była to pierwsza chińska placówka (otwarta w 1958 roku), z której posyłano na orbitę satelity. Na terenie kosmodromu znajdują się dwa Kompleksy Startowe, Centrum Kontroli Startu, Centrum Techniczne, Centrum Kontroli Misji, systemy komunikacyjne oraz namierzania, instalacje dostarczające gaz, instalacje paliwowe, system prognozowania pogody oraz inne logistyczne systemy wsparcia. Z Jiuquan posyłano przede wszystkim satelity naukowe oraz odzyskiwane na orbity niskie i średnie o wysokiej inklinacji. Jest to także kosmodrom, z którego przeprowadzono dotychczasowe chińskie loty załogowe.

(Xinhua)

Comments are closed.