SpaceX i Astrium podpisują umowę na dostawy Falcona 1

0

W czwartek, 9 września, firmy SpaceX i Astrium podpisały umowę na podstawie której rakieta Falcon 1 dostępna będzie dla europejskich instytucji.

Umowa obejmuje możliwe loty do 2015 roku.

Wykorzystywaną rakietą będzie Falcon 1e – ulepszona wersja Falcona 1. Astrium pomoże SpaceX w sprzedaży usług związanych z wykorzystaniem tej rakiety przez europejskie instytucje (rządowe i agencje kosmiczne) dla wynoszenia małych ładunków na orbitę.

Rakieta Falcon 1e jest najtańszą tego typu rakietą dostępną dla małych ładunków. Koszt jednego lotu aktualnie wyceniony jest na 10.9 mln dolarów. Jej pierwszy lot ma odbyć się w drugiej połowie przyszłego roku.

W porównaniu do wersji podstawowej, zmodyfikowany Falcon 1e będzie wyposażony w ulepszony silnik Merlin, powiększone zbiorniki paliwa oraz lepszej klasy awionikę. Będzie w stanie wynieść ładunek do około 580kg na orbitę polarną o wysokości 700km.

Astrium jest głównym udziałowcem w firmie Arianespace, która odpowiada za loty rakiet Ariane 5, Sojuz i Vega. Falcon 1e ma być wykorzystywany dla ładunków dużo mniejszych niż te, które może wynieść rakieta Vega. W ten sposób firma ta będzie dysponować pełnym spektrum rakiet dla wszystkich rodzajów ładunków.

(SpaceX)

Comments are closed.