SMOS bada zasolenie oceanów

0

Europejska Agencja Kosmiczna podała pierwsze wyniki uzyskane za pomocą wystrzelonego w 2009 roku satelity SMOS (Soli Moisture and Ocean Sality satellite). Satelita wchodzi w skład programu Living Planet, w ramach którego prowadzone są różne badania naszej rodzimej planety. Dotychczas wystrzelono trzy satelity programu: GOCE – badania pola grawitacyjnego, wspomniany SMOS oraz CryoSat-2, który obserwuje ziemską pokrywę lodową.

SMOS został wystrzelony w listopadzie 2009 roku z rosyjskiego kosmodromu Plesieck. Nosicielem była zmodyfikowana rakieta balistyczna SS-19, czyli Rockot. Satelita o masie 658 kg okrąża Ziemię po orbicie kołowej o wysokości 758 km.

ESA opublikowała dane z dwumiesięcznej obserwacji rzek brazylijskich. W lipcu i sierpniu 2010 obserwowano prądy słodkiej wody, które wypływały z Amazonki i Orinoko do Oceanu Atlantyckiego. Globalnie Amazonka dostarcza około 15% słodkiej wody do oceanów. Na obrazach uzyskanych z satelity SMOS wyraźnie widać jak prądy słodkiej wody mieszają się ze słoną. Dzięki tym badaniom po raz pierwszy jesteśmy w stanie badać owe zjawiska z taką dokładnością.

Zasolenie wody u wybrzeży Brazylii zmienia się wraz z porami roku. W pierwszej połowie roku słodka woda rozpływa się w kierunku północnym ku Karaibom. W drugiej połowie nurt się zmienia i słodka woda z rzek płynie w kierunku wschodnim. Przykład uzyskanych wizualizacji znajduje się w galerii artykułu.

Zasolenie i zmienna temperatura oceanów są ważnymi czynnikami globalnej cyrkulacji wody. Lepsze poznanie tego zjawiska pozwoli na lepsze prognozowanie klimatu i przewidywanie pogody.

(ESA)

Słodka woda wypływająca z Amazonki i rozpraszająca się w Oceanie Atlantyckim / credits: ESA, SMOS

Comments are closed.