Rosja planuje odbudowę sieci satelitów meteo

0

Rząd Federacji Rosyjskiej zapowiedział do 2030 roku odbudowę satelitarnego systemu prognozowania i monitorowania pogody.

Obecnie Rosja posiada na orbicie jednego aktywnego satelitę meteorologicznego, typu Meteor-M, wykorzystując głównie dane synoptyczne zbierane przez satelity amerykańskie i europejskie.

W rządowym oświadczeniu napisano, że “prace nad odtworzeniem krajowej sieci satelitarnego monitoringu pogodowego jest zadaniem priorytetowym z uwagi na zapóźnienie Rosji na tym polu wobec krajów rozwiniętych, co uniemożliwia owocną wymianę danych meteorologicznych” między Rosją a innymi krajami.

Aby uniezależnić prognozy pogody od danych zewnętrznych konieczne będzie wyniesienie przynajmniej 6 satelitów Meteor. Oprócz tego Rosja chciałaby zbudować osobną sieć monitoringu zmian klimatycznych i teledetekcji złóż paliw kopalnych w regionie Arktycznym, o nazwie “Arktika”. System wart 2,5 miliarda USD miałby składać się z dwóch satelitów heliosynchronicznych i dwóch na silnie wydłużonych orbitach eliptycznych.

Aktywny Meteor-M 1 został wyniesiony 17 września 2009, rakietą Sojuz-2.1b. Poprzedniego satelitę meteo Rosja wyniosła osiem lat wcześniej, 10 grudnia 2001. Był to pierwszy i jedyny dotąd egzemplarz satelity typu Meteor-3M.

Źródło: RIA Nowosti

Comments are closed.