Udany start rakiety Rokot z trzema satelitami na pokładzie

0

Dziś we wczesnych godzinach porannych z kosmodromu Plesieck położonego w północnej Rosji wystartowała rakieta Rokot, wynosząc ładunek trzech urządzeń – pojedynczego satelitę telekomunikacyjnego dla konstelacji Goniec – Goniec-M2 oraz dwa wojskowe satelity komunikacyjne Kosmos 2467 oraz 2468.

Konstelacja satelitów Goniec została zbudowana jako platforma operacyjna przesyłu danych oferowana dla międzynarodowych organizacji ochrony zdrowia, umożliwiająca zachowanie łączności w terenie odizolowanym od innych metod komunikacji. System początkowo składał się z dwunastu urządzeń rozdzielonych po sześć na dwie płaszczyzny orbitalne. Obecnie plany zakładają zbudowanie znacznie większego zespołu, w którym 36 satelitów Goniec-M orbitowałoby w sześciu płaszczyznach orbitalnych na wysokości 1400 kilometrów, umożliwiając nawiązanie łączności z dowolnego punktu na powierzchni Ziemi.

Urządzenia Goniec-M są stabilizowane przez gradient grawitacyjny (są tak zbudowane by ustawiać się w kierunku planety). Ich wyposażenie komunikacyjne pozwala na przekazywanie danych z prędkościami 2.4, 9.6 oraz 64 kilobitów na sekundę. Mogą one także przechować do 8 megabajtów danych na swoim pokładzie.

Kontakt z satelitą umożliwia niewielki, ręczny terminal.

Co ciekawe, w oświadczeniu Federalnej Agencji Kosmicznej oraz informacji, które podają rosyjskie agencje informacyjne pojawiło się stwierdzenie, jakoby satelita Goniec-M był częścią budowanego systemu GLONASS. Informacja ta jednak wydaje się błędna – system Goniec i GLONASS to dwie całkowicie niepowiązane ze sobą konstelacje o zupełnie różnym przeznaczeniu i możliwościach.

Pozostałe dwa ładunki pozostały tajne, choć istnieją przypuszczenia, że mogą to być urządzenia podobne do satelitów Goniec, jednak o militarnym zastosowaniu, wchodzące w skład konstelacji Rodnik.

(RIA Novosti)

Comments are closed.