Recenzja Hubble 3D – premiera 17 września!

0

Dzięki uprzejmości portalu astronomia.pl mieliśmy możliwość wziąć udział w polskiej prapremierze filmu Hubble 3D, zrealizowanego w technice IMAX 3D. Polska premiera filmu już jutro, 17 września!

Kosmonauta.net otrzymał zaproszenie na jeden z przedpremierowych pokazów Hubble’a, w poznańskiej sali IMAX, mieszczącej się w kinie Cinema City, w centrum handlowym Poznań Plaza.

Hubble 3D miał światową premierę 19 marca 2010. To drugi film IMAX 3D zrealizowany w przestrzeni kosmicznej, po “Stacji Kosmicznej 3D” (premiera w Polsce 6 września 2002). Za reżyserię obu odpowiadała Toni Myers.

Film został zrealizowany dzięki zabraniu przez załogę misji STS-125, ostatniej misji serwisowej Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, kamery nagrywającej w standardzie IMAX. Oprócz tego wykorzystano zdjęcia z poprzednich misji do HST, włącznie z misją, która wyniosła go w przestrzeń. Wszystkie nagrania niesfilmowane w 3D lub standardzie IMAX, zostały do nich remasterowane i dostosowane. Kamera 3D IMAX Cargo Bay Camera (ICBC-3D), wyniesiona z misją STS-125, powstała specjalnie do użytku w kosmosie. Ma masę około 320 kg i można nią jednorazowo nakręcić 8 minut materiału 3D.

Rzeczą naprawdę wyjątkową w Hubble 3D stanowią jednak zdjęcia obiektów astronomicznych (galaktyk, mgławic, gromad) fotografowanych przez Hubble’a, które dzięki miesiącom prac grafików również zostały zwizualizowane trójwymiarowo.

Nasze wrażenia po seansie? Krótko: czarujący, niesamowity, piękny.
Film naprawdę zapiera dech w piersiach. Po pierwsze, ogromny ekran IMAX idealnie współgra z kosmiczną skalą pokazywanych obiektów i urządzeń. Huk startu promu kosmicznego powoduje drgania ubrań i wnętrzności widzów. Możliwość obejrzenia w trzech wymiarach wahadłowca i samego Hubble Space Telescope jest już czymś niezwykłym.

Jednak na nas prawdziwe wrażenie wywarły obiekty astronomiczne zobrazowane trójwymiarowo. Wizualizacje wykonane przez Space Telescope Science Institute, ośrodek naukowy NASA na co dzień zajmujący się obróbką danych z teleskopu kosmicznego, są czymś naprawdę niecodziennym. Wyprodukowanie 4 scen trwających 12 minut zajęło specjalistom ponad 9 miesięcy pracy. Naszym zdaniem tytaniczny wysiłek opłacił się.

Możliwość zajrzenia do wnętrza Mgławicy Oriona, spojrzenia na układ protoplanetarny we wczesnej fazie istnienia, czy znalezienia się pomiędzy 170 000 gwiazd gromady otwartej Omega Centauri, stanowi prawdziwą wartość tego filmu. To obrazy których nie zobaczmy na zdjęciach 2D, plakatach, w telewizji czy w internetowych podcastach. Nawet, gdy upowszechni się telewizja 3D, warto będzie skorzystać z ekranu IMAX o powierzchni 432m2.

Produkcja obfituję w piękne ujęcia Ziemi widzianej z kosmosu, zbliżeń pracujących na orbicie astronautów, prac przygotowawczych do misji kosmicznych. Ich oglądanie sprawia czystą przyjemność. Skłaniają do refleksji, do czego namawiają twórcy słowami narratora.

Naturalnie, nie uważamy, że Hubble 3D nie ma wad. Naszym zdaniem zawiódł trochę scenariusz. Trudno w 43 minutowym filmie powiedzieć wszystko, ale oparcie fabuły dokumentu o misje serwisowe teleskopu było chyba nietrafione. Widz może mieć wrażenie, że misja Hubble’a to pasmo awarii za każdym razem cudem naprawianych. Zabrakło wyjaśnień jak zbudowany jest HST, jak działa, jakich odkryć naukowych dokonał.

Zawiódł też polski dubbing. Głosy są słabo dopasowane do postaci, czasem brzmią infantylnie. Na szczęście film nie jest przegadany.

Na plus należy też uznać przygotowanie atrakcji dla dzieci po seansie: planetarium pod namiotem, budowa rakiet, i tym podobne. Niestety zabrakło atrakcji dla dorosłych.

Nie mniej polecamy film Hubble 3D wszystkim amatorom kosmosu i lotów kosmicznych. Film dostarcza rzadkich doznań estetycznych i należy wykorzystać drugą, po 8 latach, szansę na obejrzenie kosmosu w 3D. Mamy nadzieję, że wiele osób po jego obejrzeniu zacznie patrzeć inaczej na niebo nad naszymi głowami…

{youtube}NvlbAItBdK4{/youtube}
Oficjalna zapowiedź filmu / Credits: Warner Bros., IMAX Space Ltd.

Redakcja dziękuje panu Janowi Pomiernemu z portalu Astronomia.pl.

Comments are closed.