Pierwszy kanadyjski dowódca ISS

0

2 września Kanadyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła, iż dowódcą Ekspedycji 35 zostanie Chris Hadfield. Po raz pierwszy Kanadyjczyk obejmie dowództwo nad 6-osobową załogą ISS. Do tej pory, z osób nie będących obywatelami USA i Rosji, tylko Frank de Winne z Belgii sprawował ową funkcję.

Dla Hadfielda będzie to już trzeci lot na orbitę. Podczas poprzednich odwiedził stację Mir (STS-74), oraz instalował ramię Canadarm2 na pokładzie ISS (STS-100). Jest również pierwszym obywatelem Kanady, który dokonał spaceru kosmicznego. Dwa razy wyszedł w otwartą przestrzeń podczas drugiej misji.

Hadfield na orbitę poleci w grudniu 2012 roku Sojuzem TMA-07M. Wraz z nim na ISS udadzą się Roman Romanienko i Thomas Marshburn.

Jednocześnie na forum NSF pojawiły się pierwsze informacje na temat załogi rezerwowej Sojuza TMA-07M. Do lotu została wybrana Karen Nyberg, weteranka misji STS-124. W 2009 roku została pierwotnie wybrana do misji STS-132, jednak przez czasową niedyspozycję została zastąpiona przez Michaela Gooda. Chwilowo niewykluczonym jest, że do załogi rezerwowej Sojuza wejdzie również astronauta z Włoch.

Źródło (CSA + AZCP)

Comments are closed.