Desert RATS

0

Od tygodnia odbywają się ćwiczenia z udziałem różnego rodzaju pojazdów i robotów na pustyni w Arizonie, w Stanach Zjednoczonych, nazywane Desert RATS.

Testy przeprowadzane w czasie Desert RATS są okazją dla naukowców, inżynierów i astronautów z całego kraju do spotkania się i podjęcia współpracy przy rozwoju technologii, które mogą zostać użyte w przyszłości w celach eksploracji kosmosu. Pustynia w Arizonie wybrana została ze względu na dogodne warunki pozwalające symulować poruszanie się pojazdów po powierzchni Księżyca czy Marsa.

W tym roku w ramach Desert RATS przetestowane zostaną:

  • dwa hermetyczne pojazdy Space Exploration Vehicles w których astronauci mogą spędzić do 7 dni
  • Habitat Demonstration Unit/Pressurized Excursion Module – habitat w którym przyszli astronauci będą mieszkać i do którego mogą “dokować” wymienione wyżej pojazdy
  • ATHLETE – dwa pojazdy tego typu o których pisaliśmy tutaj, służące do przemieszczania habitatu
  • przenośne terminale komunikacyjne
  • Centaur 2 – prawdopodobny pojazd transportowy dla Robonaut 2
  • Portable Utility Pallets – przenośne stacje ładujące, używane do ładowania akumulatorów używanych przez inne urządzenia.
  • zestaw nowych narzędzi geologicznych w tym GeoLab, rękawica do przeprowadzania analizy zebranych próbek skał.

Dodatkowo testowany będzie cały zestaw różnego rodzaju technologii wspomagających jak systemy nawigacji czy narzędzi zasilanych energią słoneczną i wiatrową.

W czasie misji czterech członków załogi będzie żyło w dwóch pojazdach. Zaplanowano dla nich trasę uwzględniającą różnego rodzaju teren i poruszanie się z różnymi prędkościami. Załoga przetestuje także “dokowanie” i “oddokowanie” od habitatu. Kolejnym celem jest zademonstrowanie różnic w efektywności każdej z załóg w zależności od wybranego systemu komunikacji z grupą wspierającą.

Pojazdy ATHLETE będą zdalnie sterowane z Arizony oraz z Houston aby zademonstrować zdolność używania ich z opóźnieniami w komunikacji.

Habitat Development Unit zostanie użyty do sprawdzenia działania jako laboratorium do badania zebranych próbek oraz zapewni miejsce do przeprowadzania kontroli skafandrów kosmicznych używanych przez załogę. Zwrócona także zostanie uwaga na możliwości zatrzymywania pyłu przed dostaniem się do wnętrza habitatu oraz jak bardzo jest on przyjazny w użytkowaniu przez człowieka.

Desert RATS potrwa do 15 września. Na kanale NASAanalogTV w serwisie Youtube można oglądać nagrania z tej misji, a na Flickr dostępna jest galeria zdjęć. Postępy można także śledzić na Facebook’u i Twitter. Strona projektu na której znajdziecie dodatkowe informacje znajduje się tutaj.

Comments are closed.