Wieści z budowy Curiosity

0

Inżynierowie z JPL kontynuują pracę przy budowie łazika Curiosity. Każdego dnia pojazd jest bliżej swojej misji na Marsa.

Kilka tygodni temu po raz pierwszy testowano układ jezdny o czym pisaliśmy tutaj. W międzyczasie do głównej części pojazdu przymocowane zostało ramię, jeden z najważniejszych elementów misji.

Na tym ramieniu zamocowane są bowiem instrumenty naukowe, dzięki którym łazik będzie w stanie badać skały i glebę marsjańska oraz pobierać próbki do badań w czasie swojej misji. Ramię jest zdolne do poruszania się w trzech wymiarach i posiada zestaw narzędzi pozwalających na precyzyjne zbliżenie do badanych skał oraz pracę podobną do pracy geologa. Może więc ścierać kolejne warstwy skały, wykonywać jej zdjęcia mikroskopowe oraz analizować skład. Na końcu ramienia znajduje się krzyżo-podobna konstrukcja zdolna do obrotów o 350 stopni na której umieszczone jest pięć narzędzi. Są to Alpha Particle X-ray Spectrometer (APXS) oraz Mars Hand Lens Imager (MAHLI). Pozostałe trzy narzędzia są związane z przygotowywaniem i pobieraniem próbek do badań.

{youtube}e1noAqa_Ukc{/youtube}
Mocowanie ramienia do pojazdu. Credit: JPLnews

Po zamocowaniu ramienia inżynierowie z JPL rozpoczęli serię jego testów. Rozpoczęto także proces nauki posługiwania się tym narzędziem. Ważne jest nauczenie się “wyczuwania” głębi, tak aby na Marsie prawidłowo poruszać ramieniem i nie uszkodzić go. W tym celu testuje się koordynację ramienia z kamerami Curiosity.

{youtube}XJk9dlk-Gzk{/youtube}
Testowanie koordynacji ramienia i kamer. Credit: JPLnews

Obecnie start misji planowany jest na grudzień 2011 roku, a lądowanie na Marsie ma nastąpić w sierpniu 2012. Nie wybrano jeszcze ostatecznego miejsca lądowania, nadal rozważane są cztery finałowe możliwości.

Comments are closed.