International Astronautical Congress 2010 w Pradze – pierwsza relacja

0

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny (IAC 2010) trwa już od poniedziałku. Największa i najważniejsza konferencja  branży astronautycznej potrwa jeszcze do piątku, 1 października. W tym roku IAC 2010 ma miejsce w Pradze. Serwis Kosmonauta.net bierze udział w tym wydarzeniu.

W najbliższy czwartek (30.09.2010) jeden z redaktorów serwisu Kosmonauta.net, Michał Moroz poprowadzi prezentację pt. „Od fascynacji do profesjonalnych projektów, z perspektywy polskiej społeczności internetowej.” Prezentacja będzie obejmować najważniejsze mniej i bardziej amatorskie inicjatywy astronautyczne, jakie miały miejsce w ciągu ostatniej dekady w Polsce i polskim internecie.

IAC 2010 to nie tylko wystąpienia, a przede wszystkim ważne dyskusje i wymiany poglądów w  kuluarach. Można poznać i porozmawiać z liderami branży astronautycznej. Wczoraj wspólne wystąpienie mieli szefowie i przedstawiciele największych agencji kosmicznych: Charles Bolden (NASA), Analoly Perminov (Roscosmos), Jean-Jacques Dordain (ESA), Chen Qiufa (CNSA), Keiji Tachikawa (JAXA), K. Radhakrishan (ISRO), Steve MacLean (CSA)

Po kilku godzinach rozmów w kuluarach pojawiły się obiecujące efekty. Udało się nawiązać kontakt z pewnymi grupami astronautycznymi z całego świata oraz kilkoma kosmonautami i astronautami. Prócz tego, redaktor Michał Moroz próbował namówić zespół z Excalibur Almaz na wywiad. Niestety, przedstawiciel zarządu tej firmy nie mógł udzielić szczegółowych i oficjalnych informacji na temat tego przedsięwzięcia z branży turystyki kosmicznej. Nieoficjalnie jednak dowiedzieliśmy się, że zanotowano duży postęp prac.

Mocno promują się organizatorzy przyszłych kongresów IAC. W 2011 kongres odbędzie się w Cape Town (RPA), a rok później w Neapolu (Włochy). Jedynym kandydatem do organizacji kongresu w 2013 roku jest Pekin. Oficjalny wybór Chin na organizatora IAC 2013 ma zostać podjęty w piątek.

Redaktor Michał Moroz nawiązał również kontakty z przedstawicielami branży astronautycznej  z Czech, Rumunii i Estonii. Jeśli kontakty zostaną podtrzymane, to już w najbliższym czasie opublikujemy kilka artykułów na temat branży astronautycznej w tych krajach.

Stanowiska w centrum kongresowym ma kilkudziesięciu wystawców. Ogromne wrażenie robi wystawa JAXA promująca misję Hayabusa (z modelem sondy w skali 1:2). Ciekawe stanowisko posiada ESA, DLR, Thales Alenia Space. NASA postawiła na pokaz filmów. W małej sali kinowej wyświetlane są materiały promocyjne amerykańskiej agencji kosmicznej – co ciekawe, nie są to ogólnie dostępne na stronach agencji filmy. Wśród wystawców znajduje się również drobne stanowisko Polish Space Technology Platform (Polskiej Platformy Technologii Kosmicznej), gdzie można uzyskać informacje o niektórych polskich firmach z branży kosmicznej

Redaktor Michał Moroz spodziewał się wielu informacji w prezentacji Harry’ego Cikanego z NASA o rozwoju programu Orion. Niestety został zaprezentowany tylko obecny Program of Record (POR) i planów co do kolejnych testów systemów Oriona, takich jak AA (Altitude Abort). Sam mówca przyznał jednak, że wszystko może się jednak zmienić w najbliższym czasie wraz z przetasowaniem amerykańskiego programu eksploracyjnego. Za to można było na żywo zaobserwować efekty walki o program Constellation. W czasie wykładu o Orionie, na sali obecny był dr Michael Griffin (poprzedni administrator NASA, zwolennik utrzymania architektury rakiet Ares). Griffin sprawiał wrażenie mocno poirytowanego i w czasie prezentacji nerwowo chodził po sali.

Pierwszy dzień był bardzo wyczerpujący. Zaś w środę … maratonu ciąg dalszy!

Model sondy Hayabusa na IAC 2010 / Credits - Michał Moroz

Comments are closed.