Misja balonowa – opóźnienie startu

0

Start pierwszej misji balonowej Hevelius został opóźniony, ponieważ – niestety – nie wszystkie elementy tej wyprawy zostały przygotowane na czas. Prawdopodobnie nowym terminem lotu będzie wiosna 2011 roku, gdy będą szanse na lepsze, bardziej stabilne warunki pogodowe.

19 sierpnia wspominaliśmy o poszukiwaniu osoby odpowiedzialnej za budowę gondoli, która mieścić będzie instrumenty pokładowe. Na szczęście dość szybko znaleźliśmy odpowiednie osoby, które przez ostatni miesiąc zapoznawały się z dotychczasowym stanem prac i specyfikacją projektu. Wtedy też wydawało się, że wstępnie wyznaczony termin startu – początek października – będzie możliwy do zrealizowania.

Niestety, w ciągu kilku następnych tygodni prace nieco zwolniły, tak jak to zdarza się w przypadku projektów amatorskich. Okazało się, że osoby biorące udział w misji Hevelius mają wiele codziennych i nie związanych z tym projektem zadań (np. praca czy studia) do zrealizowania. Stąd też mniej czasu mogło być przeznaczone na prace przy samej misji balonowej.

Termin startu został wstępnie przesunięty na wiosnę 2011 roku. Wtedy to warunki pogodowe powinny być na tyle dobre, że będzie można zaryzykować start misji bez ryzyka załamania pogody oraz utraty sprzętu.

Dodatkowy czas zostanie również wykorzystany na dopracowanie i dodatkowe testy tej części elementów misji, które są już gotowe do lotu.

Dalsze informacje na temat misji balonowej Hevelius można znaleźć na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.