Biuletyny z czasów misji Voyager (1977-1990)

0

W internecie ukazały się biuletyny informacyjne misji Voyager 1 i 2, które były publikowane w latach 1977-1990. Dzięki nim zainteresowane osoby miały szansę śledzić postępy tych wypraw. Dziś te biuletyny stanowią dużą wartość historyczną.

Sondy Voyager 1 i 2 zostały wystrzelone w kierunku zewnętrznego Układu Słonecznego w 1977 roku. Następnie, sondy wspólnie badały układy Jowisza i Saturna, po czym skierowały się różnych kierunkach. Voyager 1, po dość bliskim przelocie koło księżyca Saturna, Tytana, poleciał po trajektorii, która nie przebiegała obok żadnego większego obiektu a Voyager 2 dokonał przelotów obok Urana i Neptuna. Sondy działają do dziś, będąc najdalszymi wysłanymi przez człowieka obiektami w kosmosie.

Pomiędzy 1977 a 1990 rokiem Jet Propulsion Laboratory wydawał biuletyny informacyjne, dzięki którym postępy obu misji Voyager mogły być śledzone przez zainteresowane osoby. Łącznie wydano 99 numerów biuletynu. Każdy z numerów zawierał informacje dotyczące postępów misji, wyniki naukowe, uzyskane fotografie oraz nieco informacji na temat nadchodzących wydarzeń.

W tej chwili nie ma żadnych zatwierdzonych planów wysłania sondy w kierunku Urana czy Neptuna, dlatego też biuletyny misji Voyager stanowią wspaniałe źródło informacji dotyczące jedynych w swoim rodzaju wypraw do gazowych gigantów naszego Układu Słonecznego.

Biuletyny są dostępne pod tym adresem: LINK

Comments are closed.