Próbne tankowanie drugiej rakiety Falcon 9

0

14 i 15 września 2010 roku miało miejsce próbne tankowanie drugiej rakiety Falcon 9. Jest to jeden z szeregu testów przygotowujących do startu rakiety.

Pierwsza rakieta Falcon 9 pomyślnie wystartowała 4 czerwca 2010 roku. Przed startem tamtego Falcona 9 dokonano kilku testów, w tym i tankowania. Jak nie trudno zgadnąć, podobne testy przewidziano dla drugiego egzemplarza rakiety Falcon 9.

Wpierw, 14 września rakieta została postawiona w pozycji pionowej na wyrzutni LC-40. Dokonano też wtedy testów strukturalnych rakiety, wyrzutni oraz połączeń. Następnie, jeszcze tego samego dnia, rakieta została położona i znów postawiona na wyrzutni. Dzień później, 15 września, miało miejsce próbne tankowanie rakiety. Według różnych źródeł, procedury tankowania trwały około 5 godzin, w trakcie których napełniono zbiorniki obu stopni i całość przebiegała zgodnie z założeniami.

Możliwe, że po tych testach już niebawem nastąpi próbne odpalenie dziewięciu silników Merlin 1C. Brak jednak oficjalnych informacji ze SpaceX na ten temat.

Kiedy wystartuje drugi Falcon 9? Jak na razie najbardziej prawdopodobną datą jest 23 października, jednak pojawiły się informacje, że SpaceX wystąpił o wyznaczenie wcześniejszego okienka startowego. Spekuluje się, czy może to być 17 października. Drugi start rakiety Falcon 9 jest o tyle ważny, bowiem ładunkiem będzie kapsuła Dragon (nie makieta, lecz w pełni działający pojazd). Będzie to pierwszy test kapsuły Dragon w ramach programu COTS – przetestowane zostaną m.in. silniki manewrowe oraz procedury powrotu na Ziemię. Planuje się, że kapsuła Dragon dokona od jednej do trzech orbit, po czym wejdzie w atmosferę i wodować będzie u wybrzeży Kalifornii.

Ponadto, jest również możliwe, że niebawem dostępny będzie raport z pierwszego startu rakiety Falcon 9. Jest to zależne od komplikacji prawnych (amerykańskie prawo ITAR), które według różnych źródeł mogą być niebawem rozwiązane.

Działalność firmy SpaceX jest na bieżąco komentowana na Polskim Forum Astronautycznym – LINK.

Wizja kapsuły Dragon zbliżającej się do ISS / Credits - NASA, SpaceX

Comments are closed.