9 września 2010: rozbłysk klasy C3 na Słońcu

0

Sonda SDO zarejestrowała rozbłysk słoneczny klasy C3, który miał miejsce 9 września 2010 roku tuż przed godziną 01:30 CEST. W części głównej artykułu prezentujemy nagranie tego rozbłysku.

Można już powiedzieć z dość dużą pewnością, że rozpoczął się proces wzrostu aktywności słonecznej w obecnym, 24. cyklu. W poprzednich artykułach pokazywaliśmy jak wygląda przykładowa ewolucja plamy słonecznej oraz animację trzech miesięcy pojawiania się i znikania obszarów aktywnych na Słońcu. Niewątpliwie, instrumenty zainstalowane na pokładzie sondy Solar Dynamics Observatory (SDO) już w tej chwili gromadzą dane o wysokiej jakości, pozwalające na ciągłe monitorowanie zmian zachodzących na naszej Dziennej Gwieździe.

9 września 2010 roku, około godziny 01:30 CEST, grupa plam słonecznych o numeracji 1105, wywołała rozbłysk klasy C3. Rozbłysk nie był skierowany w Ziemię, więc nasza planeta z dużym prawdopodobieństwem nie znajdzie się w strumieniu materii wyrzuconej ze Słońca. Niemniej jednak ten rozbłysk, jak i inne podobnej mocy, udowadniają rosnącą aktywność słoneczną.

{youtube}KsjL_yK5M3Q{/youtube}
Rozbłysk klasy C3 na krawędzi Słońca – 9 września 2010 / Credits – NASA, SDO, LittleSDOHMI

Maksimum aktywności słonecznej przewidywane jest obecnie na połowę 2013 roku.

Comments are closed.