Łuki skalne na Księżycu

0

Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) sfotografowała naturalny łuk skalny na Księżycu. Takie skalne formacje, stosunkowo powszechne na Ziemi, na Srebrnym Globie wydają się być rzadkością.

Na Ziemi naturalne łuki skalne są dość powszechne z uwagi na wiele czynników erozyjnych (np. woda w postaci deszczu lub wiatr przenoszący drobinki piasku). Jednym z najbardziej znanych łuków skalnych jest Landscape Arch w USA (drugie zdjęcie w galerii tego artykułu).

Na Srebrnym Globie znacznie mniej czynników erozyjnych. Jednym z nich jest (lub raczej była) lawa, która płynąc może żłobić różne struktury. Tak właśnie powstały księżycowe jaskinie, które sonda Kaguya zarejestrowała w 2009 roku.

Niedawno sonda LRO zarejestrowała naturalny most, czyli łuk skalny. Ta skalna formacja znajduje się wewnątrz krateru King, który znajduje się po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Jest to stosunkowo młody krater. Łuk skalny prawdopodobnie się ukształtował wskutek wypływu stopionej lawy, która powstała w momencie tworzenia się tego krateru. Łuk skalny ma około 7 metrów szerokości i 20 metrów długości.

Można przypuszczać, że podobne formacje występują i w innych miejscach na Księżycu.

Dyskusja w języku polskim na temat misji LRO – Polskie Forum Astronautyczne

Formacja Landscape Arch w USA, na Ziemi / Credits - Matthias Kabel

Comments are closed.