Brak dowodu na małą egzoplanetę GJ 436 c

0

Kilka godzin temu nastąpiła publikacja pracy naukowej dotyczącej poszukiwań małej egzoplanety krążącej w systemie GJ 436. Wcześniejsze pomiary z teleskopu Spitzer i misji EPOXI sugerowały istnienie obiektu o średnicy zaledwie 75% Ziemi. Niestety, dodatkowe obserwacje wykonane przez teleskop Spitzer wykazały, że ten obiekt nie istnieje.

5 września 2010 roku wspominaliśmy o rychłej publikacji pracy naukowej dotyczącej potencjalnego istnienia egzoplanety mniejszej od Ziemi. W tym przypadku chodziło o dane zebrane z kosmicznego teleskopu Spitzer oraz misji EPOXI, które sugerowały obecność planety pozasłonecznej, krążącej dookoła gwiazdy GJ 436 (Gliese 436). Ten obiekt miał mieć średnicę mniejszą od Ziemi – szacowaną wtedy na około 75% naszej planety. Obserwacje dokonano w paśmie podczerwieni, na długości fali 8 μm.

Z tego powodu zespół astronomów, związany głównie z Harvard-Smithsonian Center of Astrophysics, jednostką NASA Ames oraz uczelnią MIT, wystąpili o przydzielenie czasu na zebranie dodatkowych danych za pomocą teleskopu Spitzer. Zgodę uzyskano i na początku 2010 roku teleskop Spitzer obserwował GJ 436. Zebrane dane analizowano w ciągu kolejnych miesięcy, przygotowano pracę naukową na ten temat a publikacja nastąpiła kilka godzin temu. Dodatkowe obserwacje GJ 436 na paśmie 4,5 μm wykazały, że postulowana egzoplaneta nie istnieje. Obiekt okazał się być artefaktem obróbki danych a nie fizycznie istniejącą egzoplanetą.

Zatem nie padł rekord najmniejszej egzoplanety krążącej wokół “normalnej” gwiazdy. Z drugiej strony zebrane dane wydają się sugerować, że już w tej chwili kosmiczny teleskop Spitzer technicznie jest w stanie zarejestrować małe skalne obiekty, o wielkościach zbliżonych do Ziemi. Czy nastąpi to wkrótce? Możliwe!

Dodatkowe źródło informacji – Polskie Forum Astronautyczne

Comments are closed.