Plan ratowania satelity AEHF-1

0

Wystrzelony 14 sierpnia satelita AEHF-1 miał służyć do komunikacji wojsk amerykańskich z dowództwem w sytuacjach krytycznych. Problem z zapłonem głównego silnika satelity uniemożliwił dotarcie na orbitę geosynchroniczną.

Start przy pomocy rakiety nośnej Atlas 5 w konfiguracji 531 przebiegł nominalnie. Pierwotnie satelita AEHF-1 (Advanced Extremely High Frequency) miał znaleźć się na orbicie docelowej 105 dni po starcie. Problemy pojawiły się dopiero przy próbie odpalenia głównego silnika Liquid Apogee Engine o sile ciągu 444 Newtonów. Dwie próby uruchomienia silnika nie dały żadnych rezultatów pozostawiając AEHF-1 na orbicie przejściowej o parametrach 225×50211 km oraz inklinacji 22,2 stopnia.

Konstruktorzy misji z Lockheed Martin opracowali system wyrównania orbity przy pomocy pozostałych silników satelity: silników jonowych (Hall Thrusters) o sile 0,26 Newtona oraz silniczków korekcyjnych napędzanych hydrazyną o sile 22,2 Newtonów.

Pierwszy krok do wyrównania orbity został wykonany w niedzielę 29 września. 40 minutowe odpalenie silniczków korekcyjnych podniosło parametry orbity AEHF-1 do 420×49890 km. Satelita obecnie okrążą Ziemię co 15 godzin. W najbliższych dniach planuje się ponownie odpalić silniczki korekcyjne podnosząc niską oś orbity do 950 km. Wtedy rolę głównego silnika przejmie silnik jonowy.

Zamiarem specjalistów od mechaniki orbitalnej jest jak najdłuższa praca AEHF-1. Przy najbardziej efektywnym podnoszeniu orbity do wykorzystania zostanie jeszcze wystarczająco paliwa na 14 lat pracy. Ceną jest bardzo długi czas całego procesu. Specjaliści przewidują, iż satelita na docelową orbitę dotrze w wakacje 2011 roku. Gdyby AEHF-1 był pilnie potrzebny, podnoszenie orbity można przyśpieszyć. Odbije się to jednak negatywnie na rezerwach paliwa, i tym samym, długości życia satelity.

O przygotowaniach do startu AEHF-1 pisaliśmy tutaj. Trzy satelity z serii (kolejne zostaną wystrzelone w 2011 i 2012) mają zastąpić system konstelacji Milstar. Kontrakt na budowę systemu AEHF kosztował około 6,5 miliarda dolarów.

Wizualizacja satelity AEHF-1 (Lockheed Martin)

Comments are closed.