Satelita Tian Hui 1 wystrzelony na orbitę okołoziemską

0

Przed niespełna trzema godzinami z chińskiego kosmodromu Jiuquan wystartowała rakieta nośna Chang Zheng 2D, wynosząc tym samym satelitę Tian Hui 1 (Satelita Kartograficzny 1), zbudowanego przez firmę Aerospace Dongfanghong Satellite. Zadaniem wysłanego urządzenia ma być wykonywanie zdjęć powierzchni Ziemi z wysoką rozdzielczością – w tym celu satelita został wyposażony w zestaw kamer, umożliwiający obrazowanie obiektów o wielkości około 5 metrów.

Pierwsza z kamer – pracująca jako układ stereoskopowy – pozwala na wykonywanie topograficznych zdjęć powierzchni Ziemi w trzech wymiarach. To właśnie ona jest w stanie dostarczać materiał z najwyższą rozdzielczością, choć jej konstrukcja umożliwia obrazowanie tylko w jednym zakresie spektrum światła – od 510 do 690 nm, czyli przypadającemu na barwę zieloną i czerwoną.

Oprócz niej satelita został wyposażony w dodatkową kamerę o dwukrotnie niższej rozdzielczości, za to zdolną do pracy w czterech wydzielonych zakresach spektralnych:

  • od 430 do 520 nm – zakres barw od fioletu do zieleni
  • od 520 do 610 nm – zakres barw od zieleni do pomarańczy
  • od 610 do 690 nm – zakres barw od pomarańczy do czerwieni
  • od 760 do 900 nm – zakres przypadający na bliską podczerwień

Wyniesiony satelita ma znaleźć się na orbicie kołowej o wysokości 500 kilometrów, co pozwoli mu na obrazowanie pasma powierzchni o szerokości około 60 kilometrów.

Użyta w locie rakieta CZ-2D jest dwustopniową konstrukcją o wysokim stopniu niezawodności, wykorzystującą w całości paliwo hipergoliczne – tetratlenek diazotu oraz niesymetryczną dimetylohydrazynę. Opuściła wyrzutnię o godzinie 9:10 CEST.

(MOD)

Comments are closed.