Dogonić Kosmos V – Relacja

0

14 sierpnia 2010 roku w Urzędowie k. Kraśnika odbyła się V edycja imprezy pod hasłem „Dogonić Kosmos”. Tym razem, wydarzenie to było częścią XIV Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii i zgromadziło fanów astronomii i astronautyki z całej Polski.

Organizatorem cyklu „Dogonić Kosmos” jest Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Astronautyczne. Celem eventów jest przybliżenie tematyki badań kosmosu wszystkim, którzy interesują się polskimi projektami z zakresu astronautyki. Uczestnicy imprezy mogą poznać zastosowanie zdobyczy astronautyki w codziennym życiu, obejrzeć ciekawe, często dotąd niepublikowane zdjęcia, a także wziąć udział w dyskusjach  na temat planów i strategii jakie Polska ma zamiar powziąć w celu pokojowego wykorzystywania przestrzeni kosmicznej. Happening jest również okazją do integracji między grupami i społecznościami miłośników astronautyki w naszym kraju, a profesjonalistami pracującymi w poważnych projektach.

Każda edycja happeningu organizowana jest dla uczczenia ważnej rocznicy związanej z historią podboju kosmosu, tym razem pretekstem do spotkania była 45 rocznica wystrzelenia pierwszej polskiej rakiety meteorologicznej Meteor-1, zaś sam happening odbywał się pod hasłem “Odyseja Kosmiczna 2010”

Happening rozpoczął się o godzinie 10:00 od otwarcia wystawy pod tym samym tytułem. Wystawę stanowiły eksponaty związane z historią podboju przestrzeni kosmicznej, począwszy od archiwalnych niepublikowanych fotografii, przez, medale, numizmaty, modele rakiet i statków kosmicznych, na elementach wyposażenia tychże statków kończąc. Oprócz zbiorów Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno Astronautycznego, swoje eksponaty zaprezentował również Józef Baran, szef  XIV OZMA, oraz Zamojskie Stowarzyszenie Miłośników Astronomii.

Następnie otwarto blok prelekcji.

Pierwsza z nich zatytułowana “Najważniejsze wydarzenia w astronautyce 2009/10”  wygłoszona została przez Marcina Mazura, szefa happeningu, i jednego z wydawców serwisu Kosmonauta zaś temat owej prelekcji opracowywany był wspólnie z Krzysztofem Kanawką, jednym z redaktorów serwisu Kosmonauta. Po prelekcji dyskusje wśród słuchaczy dotyczyły głównie nowych planów NASA i anulowania programu Constelation, oraz problemów z konkursem na nazwy satelitów programu BRITE.

Następnie wykład pod tytułem “Współczesne zastosowania rakiet sondujących”, wygłosił Robert Magiera z Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Oprócz ciekawostek jakie Robert przekazał, była okazja zobaczyć i dotknąć kompletny (nie wypełniony paliwem) silnik rakietowy, oraz dysze silników wykonane z różnych materiałów.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie Jarosława Jaworskiego ze Studenckiego Koła Astronautycznego. Jego wykład poświęcony był studenckim europejskim programom kosmicznym i by w pełni pokazać możliwości takiego projektu, skupił się w nim na omówieniu projektu SCOPE 2.0. Projekt ten bierze udział w balonowej kampanii BEXUS, będącej jednym z edukacyjnych przedsięwzięć ESA przeznaczonych dla studentów i młodych naukowców.

Każdy kto jest studentem, zbierze odpowiedni zespół i wymyśli jakiś nowy, interesujący eksperyment, który chciałby umieścić na pokładzie rakiety sondującej (do 100km) lub balonu stratosferycznego (do 35km i 80kg udźwigu) może spróbować swoich sił w jednej z kampanii ESA. Jak podkreślił Jarek należy wybierać projekty jak najmniej skomplikowane. Te na pierwszy rzut oka proste w trakcie realizacji staja się bardzo skomplikowane. A te wyglądające na skomplikowane szybko stają się niewykonalne w ciągu jednego roku trwania kampanii.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wykład Wojciecha Głażewskiego, koordynatora projektu Marsjańskigo Robota Mobilnego “Magma”. Robot zaprojektowany i wykonany został na konkurs University Rover Challenge, organizowany corocznie przez Mars Society, na pustyni Utah w USA. W tym roku projekt Magma zajął trzecie miejsce w tym bardzo prestiżowym konkursie.Łazik przeznaczony do zdalnego wykonywania zadań typowych dla prac eksploracyjnych na powierzchni innych planet Układu Słonecznego, w szczególności na Marsie. Posiada niezależne zawieszenie oraz osobny napęd na każde z czterech kół.

Głównym wyposażeniem robota jest manipulator umożliwiający pobieranie próbek gruntu oraz wykonywanie drobnych prac inżynierskich i operatorskich.

Mogliśmy się dowiedzieć iż pierwsza wersja podwozia łazika wykonana była z drewna, co umożliwiło sprawdzenie układu jezdnego, druga z PCW która dała możliwość naniesienia poprawek w konstrukcji robota, natomiast ostateczna konkursowa, trzecia wersja robota wykonana została z poliwęglanu, lekkiego wytrzymałego materiału. To właśnie w trzeciej wersji zamontowany został peryskop i manipulator, poprawiona została także kosmetyka bryły co zaowocowało tym że podczas konkursu, łazik zyskał miano “Sexy Rover”.

Zaprezentowany został również system Proteus, służący do wspomagania działań antykryzysowych. Po wykładzie Wojtka, uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia możliwości łazika w terenie.

Jako ostatni swój wykład pt. “O pierwszym polskim  locie kosmicznym słów kilka – historia rakiet sondujących Meteor” przedstawił Zbigniew Kapelan z PTR. Padło wiele interesujących faktów na temat rekordowego lotu na wysokość 105,7 km, wykonanego przez rakietę Meteor 2K. Część z informacji jakie można było usłyszeć wcześniej nigdzie nie była publikowana.

Po zakończeniu bloku wykładowego, niespodzianką okazał się przygotowany mini Piknik Rakietowy, każdy mógł porozmawiać z członkami Polskiego Towarzystwa Rakietowego, zapytać o misję, cele,plany na przyszłość stowarzyszenia, zasady rekrutacji, czy tajniki budowy rakiet. Odbyło się również 10 startów rakiet małej mocy.

Zwieńczeniem XIV OZMA, jak i piątej edycji happeningu Dogonić Kosmos, był koncert Adama Bownika, artysty nurtu space, który jak zwykle zaprezentował kawał pięknej i nastrojowej muzyki.

Uczestnicy jak i prelegenci wspólnie podsumowali obie imprezy jako bardzo udane co daje dobry prognostyk na kolejne lata,  padło również wiele ciekawych pomysłów na urozmaicenie kolejnych edycji.

Wszystkim którzy przyczynili się do powodzenia imprezy składamy serdeczne podziękowania.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć z przebiegu happeningu Dogonić Kosmos V kliknij tutaj.

Więcej informacji na temat inicjatywy na www.dogonickosmos.pl

(PASAA)

Kilka z eksponatów wystawy Dogonić Kosmos (Credits: Diana Jaworska)

Robert Magiera (PTR) prezentuje silnik rakietowy na paliwo stałe (Credits:Diana Jaworska)

Jarosław Jaworski (SKA) (Credits:Diana Jaworska)

Marsjański Robot Mobilny Magma (Credits: Diana Jaworska)

Piknik Rakietowy w ramach Dogonić Kosmos V (Credits: Diana Jaworska)

Koncert pod gwiazdami, za klawiszami Adam Bownik  (Credits: Diana Jaworska)

Comments are closed.