Start rakiety PSLV z Cartosat 2B

0

W poniedziałek o 5.52 polskiego czasu Indie dokonały udanego wystrzelenia rakiety Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) z satelitą głównym nazwanym Cartosat 2B. Start nastąpił z Satish Dhawan Space Center.

44 metrowa rakieta bez problemów dotarła po 17 minutach na orbitę ponad 600km nad powierzchnią Ziemi. Około 40 sekund później odłączono główny ładunek w postaci satelity Cartosat 2B. Po tej operacji nastąpiło również uwolnienie satelity algierskiego, norweskiego oraz dwóch satelitów zbudowanych przez studentów indyjskich i szwajcarskich.

Start rakiety z tym ładunkiem był opóźniony od maja, kiedy to w czasie standardowych testów znaleziono nieprawidłowość w drugim stopniu rakiety. Stopień ten został wysłany do jednego z ośrodków ISRO, gdzie dokonano napraw.

Cartosat 2B jest 700kg satelitą przeznaczonym do wykonywania zdjęć w rozdzielczości do 0.8 metra. Będzie dostarczał Indiom zdjęć satelitarnych wykorzystywanych w przygotowywaniu map surowców naturalnych, planów miejskich czy monitorowania zasobów wodnych. Prawdopodobnie będzie także wykonywał zdjęcia na potrzeby wojskowe. Cartosat 2B jest dziesiątym satelitą do obserwacji Ziemi jaki posiadają Indie w swojej flocie.

Drugim satelitą wystrzelonym przez tą rakietę był Alsat 2A. Zbudowany przez firmę Astrium z Francji dla Algierii, również będzie służył do obserwacji Ziemi. Algieria będzie chciała wykorzystywać zdjęcia przez niego wykonane do kartografii, rolnictwa, zarządzania lasami, monitorowania zasobów naturalnych i reagowania na katastrofy naturalne. W ramach umowy z Astrium zbudowany zostanie jeszcze jeden taki satelita o nazwie Alsat 2B. Zostanie on jednak zbudowany już przez samych algierczyków z pomocą Astrium.

Kolejnym satelitą wystrzelonym przez PSLV był zbudowany przez University of Toronto Institute for Aerospace Studies dla Norwegi AISSat1. Waży on zaledwie około 6kg, a jego głównym zadaniem jest przetestowanie technik śledzenia statków na morzach.

Wystrzelono także dwa satelity studenckie, Tlsat 1 oraz Studsat, zbudowane przez studentów ze Szwajcarii i Indii.

{youtube}rGOUexTi15M{/youtube}
Nagranie ze startu PSLV. Odpalenie silników około 5 minuty 40 sekund filmu.
Credit: uzytkownik Kowch737 z serwisu youtube.com

Źródła: SFN

Comments are closed.