Start rakiety Proton-M z EchoStar XV

0

Firma International Launch Services (ILS) z powodzeniem wystrzeliła w ostatnią sobotę satelitę telekomunikacyjnego EchoStar XV przy użyciu rakiety Proton-M z górnym stopniem Briz-M. Start miał miejsce zgodnie z planem o godzinie 20:40 CEST z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Po 9 godzinnym locie ładunek został umieszczony na właściwej orbicie. W artykule prezentujemy zapis ze startu.

Rakieta nośna Proton-M ma średnicę 4.1 metra na drugim i trzecim stopniu, natomiast na pierwszym 7.4 metra. Całkowita wysokość rakiety wynosi 42.3 metra.

Pierwszy stopień składa się z centralnego bloku, zawierającego zbiornik z utleniaczem, oraz 6 zbiorników z paliwem umieszczonych na obwodzie, z których każdy posiada jeden z sześciu silników RD-276 zapewniających ciąg pierwszemu stopniowi. Łączna wartość ciągu na poziomie morza dla tego stopnia wynosi 11.0 MN.

Drugi stopień o standardowym cylindrycznym kształcie jekosst zasilany przez trzy silniki RD-0210 oraz jeden RD-0211. Łączny ciąg uzyskiwany przez ten zestaw wynosi 2.4 MN.

Trzeci stopień zasilany przez jeden silnik RD-0213 produkuje ciąg o wartości 583 kN. Dodatkowo znajdują się tutaj 4 silniczki korekcyjne, z których generowany może być ciąg 31 kN. Naprowadzanie według trajektorii, nawigowanie oraz kontrola nad rakietą Proton-M w czasie lotu operacyjnego wszystkich trzech stopni jest sprawowana przez potrójny, redundantny system awioniki cyfrowej w zamkniętym obiegu, który zamontowany jest w trzecim stopniu rakiety.

Po zakończeniu działania ostatniego stopnia rakiety Proton-M, za dalsze wyniesienie ładunku odpowiedzialny staje się górny stopień Briz-M. W czasie kilkugodzinnej misji wykonane zostaje 5 odpaleń manewrowych, które nadają kształt osiąganej orbicie, na samym początku przez jej zaokrąglenie, następnie osiągnięcie orbity przejściowej oraz transferowej, a kończąc na docelowej transferowej do geosynchronicznej. Separacja satelity EchoStar XV zaplanowana była na moment w około 9 godzinie 13 minucie po starcie.

{youtube}eyE1IA5DrGI{/youtube}
Zapis wideo przedstawiający start rakiety Proton-M z satelitą EchoStar XV

EchoStar XV dołączy do konstelacji DISH Network, która dostarcza do ponad 14 milionów odbiorców w Stanach Zjednoczonych sygnał telewizyjny. Z pozycji na 61.5°W długości geograficznej EchoStar XV będzie zapewniał usługi wschodnim partiom USA.

Satelita został zbudowany przez firmę Space Systems/Loral z siedzibą w Palo Alto (Kalifornia, USA). Masa startowa ładunku wynosiła 5521 kilogramów, a na wyposażeniu znajdują się 32 transpondery pasma Ku. Oczekiwany czas eksploatacji wynosi 15 lat.

Sobotni start Protona-M był już siódmym startem tej rakiety w 2010 roku, piątym przeprowadzonym przez ILS w 2010 roku, 61. startem Protona -M przeprowadzonym przez ILS w historii, czwartym w czasie którego został wyniesiony satelita z rodziny EchoStar oraz 15. w czasie którego wyniesiony został ładunek zbudowany przez firmę Space Systems/Loral.

Rakieta Proton-M już wcześniej w tym roku – marzec 2010, wyniosła na orbitę satelitę EchoStar 14. Był to najcięższy ładunek wyniesiony kiedykolwiek przez tę rakietę (6.3 tony).

Firma ILS oraz dostawca rakiet – Khrunichev, są bardzo dumni z dostarczenia satelity z dużą dokładnością na zaplanowaną orbitę, markując tym samym dalszy rozwój konstelacji DISH Network.

Źródo: NSF

Comments are closed.