Hayabusa dowiozła materiał z Itokawy?

0

We wnętrzu kapsuły sondy Hayabusa znaleziono cząstki. Jest możliwe, że ten materiał pochodzi z planetoidy Itokawa, na której sonda Hayabusa “wylądowała” w listopadzie 2005 roku. Jeśli się okaże, że ten materiał rzeczywiście pochodzi z Itokawy, to naukowcy na Ziemi uzyskają cenny materiał pochodzący z planetoidy bliskiej Ziemi (NEO).

Kapsuła powrotna misji Hayabusa powróciła na Ziemię 13 czerwca 2010 roku. Kilka dni później kapsuła znalazła się w Japonii, a już 26 czerwca poinformowano  o rozpoczęciu prac przy otwarciu pojemnika na próbki.

Pierwsze doniesienia wspominały o rejestracji gazu wewnątrz kapsuły, który mógł pochodzić z Itokawy (np. powstały w wyniku odgazowania skał). Pierwsze skany wskazywały też na brak cząstek większych od 1 mm. Okazało się, że jednak coś wewnątrz kapsuły się znalazło!

Wewnątrz pojemnika na próbki zanotowano kilka drobin ciemnego materiału, który może pochodzić z Itokawy. W tej chwili nie ma pewności, bowiem w 2005 roku prawdopodobnie zawiodło urządzenie, które miało wystrzelić drobne “naboje” w powierzchnię planetoidy i tym samym wzbić materiał. Do końca też nie wiadomo jak dużo czasu Hayabusa spędziła zetknięta z Itokawą. Z tego powodu w tej chwili nie jest znane pochodzenie niewielkiej ilości materiału, który zaobserwowano wewnątrz kapsuły. Dokładna analiza potrwa przynajmniej kilka miesięcy. Jest jednak możliwe, że ten materiał pochodzi z Itokawy.

Aktualizacja (6 lipca, godzina 14:54 CEST) – okazuje się, że zanotowano kilka cząstek o wielkości większej od 1 mm (jednak nie w wewnętrznej części pojemnika na materiał). Większość materiału ma rozmiary mniejsze od 0,01 mm. Pierwotnie uważano, że zanotowane cząstki większe od 1 mm mogą być pochodzenia ziemskiego – w tej chwili naukowcy uważają, że i te mogą pochodzić z Itokawy. Źródło – LINK.

Jeśli jednak okaże się, że te drobne cząstki pochodzą z Itokawy, to naukowcy uzyskają cenny materiał pochodzący z powierzchni planetoidy bliskiej Ziemi (NEO). Dzięki tym próbkom będzie możliwe odkrycie kilku tajemnic związanych z pochodzeniem oraz składem małych obiektów krążących we wewnętrznym Układzie Słonecznym.

{youtube}_4CeVVhpdW8{/youtube}
Animacja przedstawiająca misję Hayabusa. Wiele z przedstawionych na tej animacji elementów misji się nie powiodło – np wystrzelenie “naboi” w powierzchnię planetoidy w celu zebrania materiału. / Credits – dowango2001

Źródło wiadomości: http://www.spaceflightnow.com/news/n1007/06hayabusa/
Strona misji (rzadko uaktualniana): http://www.jaxa.jp/projects/sat/muses_c/index_e.html

Kapsuła sondy Hayabusa - już na Ziemi / Credits - JAXA

Comments are closed.