Przygotowania do misji STS-133

0

Od czasu zakończenia misji STS-131 w kwietniu tego roku, wahadłowiec Discovery jest przygotowywany do swojego ostatniego lotu w ramach programu STS. Poniżej przedstawiamy status wykonanych prac przygotowujących misję STS-133. Uwaga: Artykuł został zaktualizowany o nowe informacje.

Misja STS-133

Według obecnego harmonogramu misja STS-133 będzie ostatnim w historii lotem wahadłowca Discovery. Start planowany jest na październik tego roku. Podstawowym ładunkiem będzie paleta z częściami zapasowymi i innymi elementami potrzebnymi do dalszego funkcjonowania ISS ExPRESS Logistics Carrier 4 (ELC4) oraz zmodyfikowany moduł logistyczny Leonardo Permanent Multi-Purpose Module (PMM). ELC-4 zostanie zainstalowany na dolnej części elementu kratownicy S3 (poniżej spektrometru AMS-02). Natomiast PMM zostanie przyłączony do dolnego węzła modułu Unity (Node 1). Na pokładzie Discovery poleci także humanoidalny robot Robonaut-2, który zostanie przetestowany w warunkach nieważkości. Ta wersja rozwojowa nie będzie jednak zdolna do działania w warunkach próżni kosmicznej.

Załogę stanowi sześć osób:

  • Dowódca: Steven W. Lindsey (STS-87, STS-95, STS-104, STS-121)
  • Pilot: Eric A. Boe (STS-126)
  • Specjalista misji 1: Benjamin A. Drew, Jr. (STS-118)
  • Specjalista misji 2: Timothy L. Kopra (STS-127/Ekspedycja-20/STS-128)
  • Specjalista misji 3: Michael R. Barratt (Sojuz TMA-14/Ekspedycja-19/Ekspedycja-20)
  • Specjalista misji 4: Nicole M. Stott (STS-128/Ekspedycja-20/Ekspedycja-21/STS-129)

Jak można łatwo zauważyć, trzech członków załogi (Kopra, Barratt i Stott) brało udział w długoterminowych pobytach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Najbardziej doświadczonym astronautą w tej załodze jest Lindsey dla którego misja STS-133 będzie piątym lotem na pokładzie wahadłowca. Warto wspomnieć, iż od września 2006 do października 2009 pełnił on rolę Szefa Astronautów (Chief of the Astronaut Office). Ze względu na konieczność przygotowania do misji STS-133 ta funkcja została przekazana Peggy Whitson (STS-111/Ekspedycja-5/STS-113, Sojuz TMA-11/Ekspedycja-16), która z kolei jest pierwszą kobietą oraz pierwszą osobą nie pilotem pełniącą tę rolę.

Przygotowania do misji
Po zakończeniu misji STS-131 wahadłowiec jest przygotowany do kolejnego lotu w budynku Orbiter Processing Facility nr 3 (OPF-3). Na początku czerwca ukończono instalację trzech silników głównych wahadłowca. W pierwszej kolejności zainstalowano silnik nr-1, następnie nr-3 i nr-2. Ciekawie przedstawia się historia użytkowania tych silników:

  • silnik nr-1 (centralny): posiada oznaczenia 2048 i został po raz pierwszy użyty w 1998r. podczas misji STS-95 w której John Glenn po raz drugi poleciał w kosmos. Misja STS-95 także była wykonywana przez wahadłowiec Discovery. Od tamtej pory silnik 2048 został użyty w 11 misjach.
  • silnik nr-2 (lewy): ma numer 2044 i będzie to jego 14 lot. Ten silnik po raz pierwszy został użyty podczas misji STS-89 wahadłowca Endeavour do stacji kosmicznej Mir w roku 1998.
  • silnik nr-3 (prawy): jego numer seryjny to 2058 i będzie to jego szósty lot. Po raz pierwszy został użyty w czasie lotu STS-116 w roku 2006.

Nieopodal OPF-3 w budynku, hali montażu pojazdów Vehicle Assembly Building (VAB) trwają prace nad przygotowaniem pozostałej części systemu wynoszenia wahadłowca w kosmos jakimi są: rakiety na paliwo stałe SRB oraz zbiornik zewnętrzny ET. Obecnie prace koncentrują się w hali High Bay-3 gdzie niedawno zbiornik zewnętrzny o numerze ET-137 został połączony z zestawem rakiet SRB (SRB BI-144 / RSRM – Reusable Solid Rocket Motor stack 112).

Problem z silnikiem nr-1 (informacja z 24.06.2010)
Niedawno pojawiły się informacje o konieczności wymiany turbopompy niskiego ciśnienia tlenu Low Pressure Oxidizer Turbo Pump (LPOTP) w silniku głównym nr-1. Ponieważ ten silnik znajduje się ponad silnikami nr-2 i nr-3 konieczne jest w pierwszej kolejności wyjęcie tych dwóch z przedziału napędowego, aby demontaż jednostki nr-1 był w ogóle możliwy. Wymiana silników nie powinna wpłynąć na datę startu misji STS-133.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem zamieszczonym na naszym portalu, w którym opisujemy konstrukcję silników głównych wahadłowca.

Fly Your Face in Space
“Fly Your Face in Space” jest inicjatywą NASA skierowaną do wszystkich miłośników lotów kosmicznych. Zgodnie z jej założeniami istnieje możliwość przesłania swojego zdjęcia, które poleci na pokładzie wahadłowca w ramach misji STS-133 i/lub STS-134. Więcej informacji można uzyskać na stronie projektu: http://faceinspace.nasa.gov/

Źródło: NASA, spaceflightnow, nasaspceflight

Schemat umieszczenia ładunku w ładowni wahadłowca podczas misji STS-133 oraz miejsce zamontowania modułu PMM (NASA/nasaspaceflight)

Grafika pokazująca miejsce zamontowania palety ELC-4 (NASA)

Po lewej Robonaut-2, po prawej wizja artystyczna przyszłej wersji robota wykonującego prace na zewnątrz stacji kosmicznej ISS (NASA)

Zdjęcie załogi misji STS-133 (NASA)

Michael Barratt i Nicole Stott ćwiczą obsługę manipulatora stacji ze stanowiska znajdującego się w module Cupola (NASA)

Przygotowania do instalacji prawego zespołu z silnikiem manewrowym OMS, który wymagał naprawy po locie STS-131 (NASA)

Zbiornik zewnętrzny ET-137 po połączeniu z rakietami na paliwo stałe SRB (NASA)

Comments are closed.