Testy radaru i dostarczenie anteny HGAS dla Mars Science Laboratory

0

Jednym z krytycznych podzespołów, które zostaną wykorzystane podczas fazy lądowania łazika Mars Science Laboratory (MSL) “Curiosity” z pewnością będzie radar lądujący. Obecnie w ośrodku NASA Dryden Flight Research Center model inżynieryjny tego urządzenia przechodzi różnorodne testy i próby weryfikujące poprawność jego działania. Innym niemniej istotnym wydarzeniem w przygotowaniach do misji MSL było dostarczenie anteny wysokiego zysku HGAS do ośrodka JPL.

Testy radaru lądującego
Niedawno przeprowadzone testy radaru lądującego zostały przeprowadzone z wykorzystaniem śmigłowca oraz modelu symulującego kształt łazika MSL. Testowany egzemplarz inżynieryjny radaru został zainstalowany w przedniej części śmigłowca. Następnie przeprowadzono testy w powietrzu podczas, których symulowano lot po planowanej końcowej trajektorii lądowania łazika Curiosity. Przeprowadzone próby miały wykazać nie tylko poprawność pomiarów wysokości i prędkości, ale także poprawność działania systemu mimo obecności łazika na drodze wiązki radarowej.

Obecne próby zostały wykonane nad wyschniętym jeziorem w okolicach bazy Edwards i zakończyły się pomyślnie. W dalszych próbach planuje się przeprowadzenie analogicznych testów nad bardziej urozmaiconymi terenami takimi jak: krater Amboy, wydmy piaskowe w Cadiz czy Dolina Śmierci.

{youtube}GXwsFAShfmo{/youtube}
Materiał filmowy z przygotowań i samych testów radaru lądującego (NASA/AirQKosmo)

MSL będzie największym w historii eksploracji kosmosu łazikiem posłanym na Marsa. Ze względu na swoje rozmiary i masę, nie możliwe jest tutaj wykorzystanie poduszek powietrznych amortyzujących zetknięcie z powierzchnią Marsa tak jak to miało miejsce w przypadku lądowników Mars Pathfinder oraz Mars Exploration Rovers. Zamiast tego “Curiosity” użyje zupełnie nowej metody lądowania z wykorzystaniem urządzenia nazwanego “skycrane”.

{youtube}b0A-AgytQY0{/youtube}
Animacja przedstawiająca lądowanie łazika Mars Science Laboratory “Curiosity” na powierzchni Marsa (Mars Science Laboratory (MSL) “Curiosity”) (NASA/FreeScienceLectures)

W tym roku planowane są także testy radaru lądującego przy pomocy samolotu F/A-18. Tutaj symulowane będą warunki panujące podczas przelotu z dużą prędkością przez atmosferę marsjańską. Analogiczne testy były już realizowane w roku 2008.

Antena komunikacyjna dla MSL’a
Niedawno wspominaliśmy o dostarczeniu do laboratoriów Jet Propulsion Laboratory (JPL) kamer Mastcam dla łazika MSL. Kolejny istotny element wyposażenia łazika Curiosity jaki znalazł się w JPL to antena wysokiego zysku tzw. High Gain Antenna System (HGAS). Urządzenie zostało zbudowana przez specjalistów hiszpańskich w Centrum Rozwoju Przemysłu Technologicznego – Centro para el Desarrollo Tecnológico Industrial (CDTI) w porozumieniu z JPL. Jest to pierwszy hiszpański system, który znajdzie się na powierzchni Marsa. Konstrukcja systemu anteny, podobnie jak w przypadku łazików MER, umożliwia zmianę orientacji. Jej podstawowym zadaniem będzie zapewnienie bezpośredniej komunikacji pomiędzy łazikiem a stacjami nadawczo-odbiorczymi znajdującymi się na Ziemi.

Źródło: NASA, Astrium Spain

Antena High Gain Antenna System dla łazika MSL (Astrium Spain/CDTII/JPL)

Comments are closed.