MAGMA – polski robot marsjański. Podium na zawodach URC 2010 w USA!

0

W dniach 3-5 czerwca 2010 r. na pustyni Utah w USA odbyły się studenckie zawody University Rover Challenge 2010. Konkurs URC już od czterech lat wzbudza na całym świecie zainteresowanie studentów oraz pasjonatów astronautyki i bezzałogowej eksploracji kosmosu. Zmagania młodych konstruktorów bacznie obserwują również inżynierowie NASA poszukując innowacyjnych konstrukcji.

W zawodach startują łaziki marsjańskie, których zadaniem jest wykonanie skomplikowanych zadań (nawiązujących do specyfiki eksploracji innych planet) podczas symulowanych misji na Czerwonej Planecie. Za scenerię służy pustynia Utah wraz z usytuowaną na niej bazą marsjańską. W tym roku do zawodów zgłosiły się zespoły konstruktorów z USA, Kanady, Włoch oraz Polski.

Polska na zawodach URC była reprezentowana już po raz drugi. Przed rokiem w konkursie wystartował robot marsjański Skarabeusz, skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Obecnie w szranki zawodów stanął robot MAGMA – konstrukcja studentów Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (skład zespołu dostępny na stronie internetowej projektu MAGMA). Obydwa projekty były prowadzone w ścisłej współpracy ze stowarzyszeniem Mars Society Polska. NETIA S.A. była w przypadku projektu MAGMA głównym sponsorem.

Partnerem technologicznym, wspierającym studentów w realizacji obu projektów jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, który angażował zasoby finansowe oraz potencjał swojej kadry, wspomagając merytorycznie młodych konstruktorów. Oprócz wsparcia w realizacji prac konstrukcyjnych i inżynierskich, PIAP udostępnił studentom dla potrzeb projektu MAGMA prototyp manipulatora od robota SCOUT na potrzeby konkurencji wymagających dużej precyzji operowania obiektami w pobliżu robota.

Do nawigacji MAGMA używała algorytmu RODM autorstwa polskiego matematyka Jana Kotlarza. Algorytm ten jest obecnie stosowany przez NASA i ESA do generowania trójwymiarowych map.

Zadania jakie były postawione przed robotami w zawodach URC2010:

1) Zadanie inspekcyjne
Na podstawie mapy robot miał dojechać do wyznaczonego rejonu, gdzie z wybranego punktu obserwacyjnego należało wyznaczyć położenia (wraz z wysokością) kilku zaznaczonych markerami punktów terenu. Zespół miał 50 minut na dojazd, 15 minut na obliczenia.

2) Pobranie i przywóz próbki
Wyznaczony został cel z którego robot musiał przywieźć samodzielnie pobraną próbkę 25…250g potencjalnie zawierającą życie. Zadanie uzupełnione było o ocenę próbki, czyli liczył się nie tylko sam dojazd i pobranie próbki ale i jej jakość oraz prezentacja wyników opisująca m.in. przyjętą metodę badawczą. Czas: 30…60 minut

3) Misja ratunkowa
Zaginął astronauta. Wiemy gdzie był ostatnio, ale mógł się oddalić od tego miejsca. Jest nie dalej niż 1,5 km od nas. Trzeba było go odnaleźć i dostarczyć mu pakiet ratunkowy (paczka 6kg). Czas max 60 minut. Wygrywa najszybszy robot.

4) Misja inżynierska
W odległości nie większej niż 500m leżała aparatura którą trzeba było złożyć i uruchomić. Robot musiał tam dojechać, za pomocą kamer robota operator musiał odczytać instrukcje, a następnie za pomocą manipulatora wykonać zadanie. Trzeba było wciskać i przełączać włączniki, podłączyć wtyczkę.

Z racji dużego zainteresowania projektem MAGMA ze strony mediów, uczelni oraz osób prywatnych, PIAP po raz pierwszy w historii podjął się zorganizowania transmisji satelitarnej „na żywo”, wprost z przebiegu głównej konkurencji. Zarówno szczegółowy opis samego projektu jak też wspomniana „Transmisja z Marsa”  są dostępne na stronie internetowej www.piap.pl/transmisja_z_marsa/ . Wideotransmisje odbyły się 4 i 5 czerwca 2010 r. w godzinach 20:00 – 22:00 czasu polskiego. Niezależnie od podglądu wideo z kamer robota, można było również po raz pierwszy w historii nawiązać bezpośredni kontakt z ekipą studentów w oknie chatu oraz obserwować parametry diagnostyczne robota podczas zawodów na panelu kontrolnym. Ta nowatorska forma transmisji połączona z opcją komunikacji dwustronnej i diagnostyki robota mobilnego jest świadectwem potencjału Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów oraz prezentacją możliwości wykorzystania technologii satelitarnych w produktach PIAP z obszaru robotyki mobilnej.

Wyprawy na zawody URC poprzedzone konstrukcją konkursowych łazików marsjańskich to kolejne z licznych projektów studenckich realizowanych pod skrzydłami PIAP, będącego liderem robotyki mobilnej w Polsce. Poprzez takie działania Instytut zamierza m.in. wypromować nową kadrę inżynierską oraz wykazać potencjał swych technologii mobilnych w obszarze robotyki kosmicznej.

Znamy wyniki zawodów University Rover Challenge 2010 rozegranych w dniach 3-5 czerwca 2010 r. na pustyni Utah. Początkowo chęć udziału w zawodach zgłosiło 12 zespołów.  Ostatecznie w konkursie wystartowało 7 drużyn. Polski łazik Magma był jedynym robotem spoza Ameryki, zaprezentował się doskonale pokonując większość stawki i zajmując 3 miejsce na podium (tylko 6 punktów za 2-gim miejscem!):

1.Oregon State University (315 points)

2.York University (209 points)

3.Magma Team, Poland (203 points)

Na zakończenie projektu, w dniu 09.06.2010 na terenie PIAP odbyła się konferencja prasowa, wideozapis z której jest udostępniony na www.piap.pl/transmisja_z_marsa/

Redakcja kosmonauty serdecznie dziękuje za przesłany tekst. Gratulacje!

Zdjęcie wykonane podczas pobierania próbki. Na próbce tej nasz zespół MAGMy wykrył życie i zachwycił tym komisję konkursową. Tego dnia MAGMA miała najwięcej przygód. Transmisja satelitarna z tej konkurencji wyglądała jak prawdziwy horror, jednak na koniec okazało się, że MAGMA uzyskała w tej konkurencji najwięcej punktów. / Credits - MAGMAMAGMA “na Marsie” / Credits - MAGMA

Comments are closed.