Trzecia próba startu rakiety Ariane 5

0

Start ciężkiej europejskiej rakiety Ariane 5 z kosmodromu Kourou, opóźniony na skutek problemów technicznych łącznie o prawie dwa miesiące, będzie miał miejsce dzisiaj w nocy, zaraz po północy czasu polskiego. Ładunkiem są dwa satelity, jeden telekomunikacyjny – ASTRA 3B, a drugi wojskowy – COMSATBw-2. Pięćdziesiąty – jubileuszowy start tej rakiety będzie można obejrzeć w internecie.

Uaktualnienie – Start odbył się bez zakłóceń. W części głównej artykułu prezentujemy nagranie ze startu.

Rakieta Ariane 5 ECA z dwoma satelitami jako ładunkiem, ma wystartować z francuskiej Gujany w oknie startowym otwierającym na 43 minuty o godzinie 00:01 CEST (w Polsce będzie to już sobota).

Satelita ASTRA 3B jest umieszczony w ładowni nad drugim pasażerem – wojskowym COMSATBw-2, który umieszczony jest w wysokim na 6.4 metra zasobniku SYLDA 5. Owiewka aerodynamiczna chroniąca ładunek rakiety, jest wysoka na 17 metrów. Zostanie ona odstrzelona zaraz po przejściu przez najgęstsze warstwy atmosfery.

Satelita ASTRA 3B został zbudowany przez firmę EADS Astrium na bazie magistrali Eurostar E3000. Wyposażony został w 52 transpondery pracujące w paśmie Ku, z czego 20 zastąpi aktualnie wykorzystywane a pozostałe 32 stanowić będzie rozwinięcie zdolności przesyłowych nad Europą – satelita zostanie ustawiony na pozycji 23,5 stopnia długości geograficznej wschodniej. Dodatkowo uzupełnieniem są cztery transpondery pracujące w paśmie Ka. Satelita powinien funkcjonować przez około 15 lat.

{youtube}tSpujejB1pA{/youtube}
Start rakiety Ariane V / Credits – ArianeSpace, ApoloTR

Drugim wynoszonym urządzeniem jest COMSATBw-2, którego operatorem zostanie MilSat Services GmbH, spółka założona przez EADS oraz ND SatCom. Satelita ten zapewni dedykowaną i bezpieczną łączność dla niemieckiej Bundeswehr’y, włączając w to transmisje głosowe, fax, oraz dane wysyłane przez dodatkowe aplikacje – w tym wideo. System będzie wykorzystywany przez jednostki naziemne podczas różnych misji – ten konkretny satelita znajdzie się na pozycji 63 stopni długości geograficznej wschodniej i zapewni komunikację w zakresie pomiędzy Ameryką a Dalekim Wschodem. Zbudowany na bazie magistrali Spacebus 3000B2, należącej do Thales Alenia i wyposażony w 4 transpondery SHF oraz 5 UHF ma planowo pracować ma również 15 lat.

Przyczyną odwołania drugiej próby startu 10 kwietnia był problem z wytworzeniem odpowiedniego ciśnienia (instalacja helowa) w zbiorniku LOX pierwszego stopnia rakiety.

Start rakiety będzie można oglądać na żywo na stronie Arianespace. Będzie to 194 lot rakiety z rodziny Ariane oraz jubileuszowy, 50-ty start rakiety Ariane 5.

Stream: http://www.videocorner.tv/

Źródło: Arianspace

Comments are closed.