Wizyta Astronautów Misji STS-130 Endeavour w Zamościu

0

W lutym bieżącego roku amerykański wahadłowiec Endeavour odbył kolejną podróż w przestrzeń kosmiczną. Celem misji oznaczonej symbolem STS-130 było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS kolejnych jej części. Podczas trwającego 13 dni pobytu na stacji astronauci zainstalowali dostarczone moduły: łącznikowy NODE-3 TRANQUILITY oraz obserwacyjny CUPOLA (Kopuła). Moduł obserwacyjny posiada siedem okien umożliwiających załodze stacji nie tylko kontrolowanie urządzeń, ale również obserwacje planety Ziemi.

Wyprawa miała również nieco inny – romantyczny wymiar, za sprawą polskiego reżysera Adama Ustynowicza, który postanowił połączyć obraz przestrzeni kosmicznej z muzyką Fryderyka Chopina. Po uzgodnieniu szczegółów z dowódcą promu płk. pilotem George’m D. Zamką oraz pozostałą częścią załogi, powstał film o życiu astronautów na stacji orbitalnej i promie kosmicznym. Na pokład trafiła również muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty – Karola Radziwonowicza i orkiestry Sinfonia Viva.

George Zamka opowiada o module Node-3, credit: ZSMA

Intencją reżysera było ukazanie piękna dzieła ludzkich rąk stworzonego w Kosmosie. Dzieła idealnego. Nawiązanie do ideału rodzi skojarzenia z Zamościem – miastem idealnym. Kolejną wspólną cechą jest pochodzenie “konstruktorów” – miasto zaprojektował włoski architekt Bernardo Morando, moduł CUPOLA zbudowany został we Włoszech. Stąd Zamość był wręcz idealnym miejscem na światową prapremierę widowiska muzycznego noszącego nazwę: “Fryderyk Chopin – Kosmiczny Koncert”.

Dzięki zaangażowaniu Adama Ustynowicza w sobotę 15 maja br. mogliśmy gościć w Zamościu pięcioro członków załogi wahadłowca. Byli to: dowódca misji – płk. pilot George D. Zamka, pilot Terry W. Virts, specjaliści misji Kathryn P. Hire, dr Stephen K. Robinson oraz Nicholas J. M. Patrick. Oficjalny pobyt astronautów w Zamościu rozpoczął się konferencją prasową w zamojskim Ratuszu. Po uroczystym powitaniu przez Prezydenta Miasta Marcina Zamoyskiego i przedstawieniu przez dowódcę misji członków załogi zaczęły się pytania dziennikarzy, które głównie orbitowały wokół polskiego pochodzenia dowódcy misji płk. George’a Zamki i ducha polskości w przestrzeni kosmicznej. Członkowie Zamojskiego Stowarzyszenia Miłośników Astronomii mieli również możliwość uczestniczenia w konferencji zadając pytania, m.in. o szczegóły konstrukcji modułu obserwacyjnego CUPOLA.

Po konferencji prasowej astronauci z NASA udali się na spotkanie z młodzieżą i miłośnikami astronomii do auli I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie przez niemal godzinę odpowiadali na pytania zainteresowanej publiczności. Pytania bardzo różnorodne: od poetyckiej wizji dotyczącej Wszechświata – pytanie zadane przez Stanisława Jachymka z Guciowa, po schyłek ery wahadłowców i przyszłość stacji ISS, zadane przez prezesa ZSMA Andrzeja Rzemieniaka. “Jak wygląda Ziemia z Kosmosu?” – zadał pytanie jeden z najmłodszych uczestników spotkania. “Z kosmosu Ziemia jest bardzo, bardzo piękna” – opowiadał specjalista misji Nicholas Patrick. “Zainstalowana przez nas kopuła – Cupola umożliwia bardzo dobre zbliżenie. Fakt, że Ziemia jest szybko obracającą się kulą sprawia, że z każdą sekundą widok zmienia się. Bardzo piękna.”

Astronauci z zainteresowaniem oglądali eksponaty wystawy udostępnionej przez Zamojskie Stowarzyszenie Miłośników Astronomii: teleskopy, meteoryty, zdjęcia nocnego nieba. Jednak największe emocje – szczególnie u specjalistów misji Kathryn Hire i Terry’ego Virts’a – wzbudził strój wysokościowy polskiego pilota myśliwca SU-22. Po spotkaniu nadszedł czas na pamiątkowe fotografie, autografy i swobodne rozmowy.

Pilot Terry Virts oraz specjalistka misji Kathryn 'Kay' Hire oglądają kombinezon polskiego pilota, credit: ZSMA

W czasie przygotowań do pamiątkowego zdjęcia z członkami ZSMA płk. George Zamka zadał pytanie:
“Jak nazywacie swojego pilota?” – wskazując na postać w kombinezonie.
“To kobieta, Hermina – na cześć polskiego kosmonauty, gen. Mirosława Hermaszewskiego” – odpowiedzieli miłośnicy astronomii.
“O, tak? miałem okazję poznać gen. Hermaszewskiego” – z uznaniem zakończył płk. Zamka.

Wieczorem na Rynku Wielkim w Zamościu odbył się koncert chopinowski z udziałem wybitnego pianisty Karola Radziwonowicza z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego pod batutą Tadeusza Wicherka. Druga część koncertu była jednocześnie tłem muzycznym do filmu “Największe wydarzenie muzyczne w Kosmosie”, nakręconego przez członków załogi na orbicie. Niesamowite emocje można było dostrzec na twarzach astronautów z NASA, którzy z zadumą i nostalgią oglądali widowisko.

Po koncercie i projekcji filmu załoga udała się na scenę, gdzie Prezydent Marcin Zamoyski podziękował astronautom za przybycie do Zamościa i przekazał załodze upominki: obraz zamojskiego Ratusza i albumy o Zamościu. W podziękowaniu płk. George Zamka w imieniu całej załogi przekazał na ręce Prezydenta Zamoyskiego pamiątkowy obraz, który był w przestrzeni kosmicznej, przedstawiający całą załogę, start wahadłowca, stację ISS oraz flagę amerykańską. Także ekipa Zamojskiego Stowarzyszenia Miłośników Astronomii przekazała amerykańskim astronautom pamiątkowe plakietki/magnesy z logo ZSMA w zamian otrzymując plakietki/naklejki z logo misji STS-130 Endeavour. Ostatnie uściski dłoni, ostatnie autografy, ostatnie pamiątkowe zdjęcia i wizyta załogantów misji STS-130 w Zamościu dobiegła końca.

Niesamowite wydarzenie związane z Rokiem Chopinowskim.

W 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina jego utwory były słuchane przez załogę stacji ISS w przestrzeni kosmicznej. Trzy miesiące później te same utwory genialnego polskiego kompozytora rozbrzmiewają ponownie – na Rynku Wielkim w Zamościu dla mieszkańców Zamościa i tych samych astronautów ze stacji ISS, stanowiąc muzyczną ilustrację nakręconego przez nich materiału filmowego w Kosmosie.

Zamojskie Stowarzyszenie Miłośników Astronomii pragnie serdecznie podziękować wszystkim organizatorom za możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym innowacyjnym projekcie popularyzującym muzykę Fryderyka Chopina, loty kosmiczne i miasto Zamość.

Andrzej Rzemieniak – prezes ZSMA
Mariusz Zub – vice prezes ZSMA

więcej zdjęć: www.zsma.pl

Comments are closed.