Start rakiety H-IIA z VCO i Ikarosem

0

Dzisiejszego wieczoru z kosmodromu Tanegashima wystartuje japońska rakieta H-IIA z sondą Venus Climate Orbiter “AKATSUKI” (Planet-C), demonstratorem nowej technologii napędu – słonecznym żaglem Ikaros, oraz 4 mniejszymi pikosatelitami. Start planowany jest na godzinę 23:44 CEST i będzie go można obejrzeć w internecie.

Uaktualnienie: start odwołany ze względu na pogodę. Pierwsze nieoficjalne informacje mówią o 21 maja jako kolejnym terminie startu.

W niedzielę wieczorem czasu polskiego odpowiednie warunki pogodowe zezwoliły na wyjazd rakiety H-IIA na stanowisko startowe. Rollout rozpoczął się o godzinie 23:01 CEST, kiedy mobilna platforma transportowa rozpoczęła długi na 500 metrów, trwający około 30 minut, przejazd z rakietą na stanowisko.

Dzisiaj o godzinie 13:30 CEST rozpoczęły się procedury odliczania do startu. O godzinie 17:28 CEST zakończono proces tankowania zbiorników płynnym tlenem i wodorem. Od blisko 6 godzin strefa o promieniu 3 kilometrów od stanowiska startowego jest zamknięta dla osób nieupoważnionych. Około godziny 18:27 zakończono sprawdzenie komunikacji pomiędzy rakietą, a stacjami naziemnymi.

Wraz z głównymi ładunkami rakiety – sondą VCO oraz demonstratorem Ikaros, wyniesione zostaną także 3 pikosatelity – Negai, WASEDA-SAT2, K-Sat, i satelita technologiczny – UNITEC-1.

17 start rakiety H-2A będzie można obejrzeć pod tym linkiem.
O ostatnich przygotowaniach do startu pisaliśmy w tym artykule.

Źródło zdjęcia i informacji.

Comments are closed.