Kosmonauta.net na prelekcji i konferencji z astronautami w Warszawie

0

W przedostatnim dniu wielkiego tournee astronautów z misji STS-130 po Polsce, redaktorom portalu kosmonauta.net udało się wziąć udział w spotkaniu z doktorem Stephenem Robinsonem i pilotem wahadłowca Terrym Virtsem na Politechnice Warszawskiej. W tym samym dniu udało się nam także wziąć udział w konferencji prasowej w hotelu Sofitel Victoria, gdzie obecnych było 5 astronautów z sześcioosobowej załogi wahadłowca Endeavour. Zapisy wideo z prelekcji i konferencji znajdują się w artykule.

14 maja w piątek, zgodnie z planem około godziny 8:30, rozpoczęło się spotkania ze Stephenem Robinsonem (na prelekcji którego mieliśmy okazję być wcześniej w Gdańsku) oraz Terrym Virtsem. Wcześniej Maciej Urbanowicz, członek Studenckiego Koła Astronautycznego, które było organizatorem spotkania, krótko i ciekawie streścił ostatnie projekty SKA oraz zapoznał gromadzącą się publikę z danymi odnośnie wyjątkowych gości z agencji kosmicznej NASA.

Niestety na spotkaniu nie pojawił się wykonawca spaceru kosmicznego EVA – Nicholas Patrick, jednakże niezapowiedzianym lecz bardzo gorąco przyjętym gościem, stał się nasz jedyny polski kosmonauta – generał Mirosław Hermaszewski.

Prelekcja dotyczyła głównie przebiegu lotu oraz prac montażowych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w czasie misji STS-130. Astronauci na zmianę opowiadali o różnych ciekawych aspektach pobytu w warunkach mikrograwitacji, wspomagając wyobraźnię słuchaczy zapierającymi dech w piersiach zdjęciami wykonanymi przez nich samych w trakcie niecałych dwóch tygodni spędzonych na orbicie dodatkowo okraszając swój występ sporą dawką humoru.

{youtube}C8hDc_Usp1s{/youtube}
Wykład astronautów STS-130 na Politechnice Warszawskiej I / Credits: Adam Piech, kosmonauta.net

{youtube}QGOCBoDAoxk{/youtube}
Wykład astronautów STS-130 na Politechnice Warszawskiej II / Credits:
Adam Piech, kosmonauta.net

{youtube}t7t5FUqMDXY{/youtube}
Wykład astronautów STS-130 na Politechnice Warszawskiej III / Credits:
Adam Piech, kosmonauta.net

{youtube}VH-lElMzdto{/youtube}
Wykład astronautów STS-130 na Politechnice Warszawskiej IV / Credits:
Adam Piech, kosmonauta.net

Oczywiście dużo czasu poświęcono na możliwość zadania pytań astronautom. Niektóre były ‘standardowe’, jednak spora część dotyczyła także ciekawych kwestii i chyba każdy dowiedział się w zasadzie czegoś nowego. Z technicznych kwestii udało się nam uzyskać wyjaśnienie zasady działania alternatywnego systemu chłodzenia FES (po zamknięciu ładowni promu, co wiąże się ze schowaniem radiatorów) czy procedurą spożywania dużej ilości płynów przed deorbitacją.

Na spotkanie przybyła także zorganizowana grupa studentów z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z Dęblina, co zdecydowanie ucieszyło astronautów (my także mamy nadzieję, że siedzieliśmy na sali z przyszłymi kosmonautami polskimi!). Z tej strony padło także ciekawe pytanie o regenerację sił po pobycie w przestrzeni kosmicznej. Okazuje się, że przykładowo Terry Virts potrzebował około 3 dni na powrót do formy sprzed lotu. Stephen Robinson opisał w tym momencie na czym polegają problemy z błędnikiem i zupełnie odwróconymi reakcjami.

Oczywiście pod koniec każdy z uczestników spotkania mógł wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie z astronautą, zdobyć autograf czy zadać kolejne pytanie – w taki sposób udało nam się dowiedzieć, że na wahadłowcu oprócz komputerów pokładowych znajduje się zwykle około 6-7 laptopów (komunikacja, podgląd na orbitę, itd.).

Wczesnym popołudniem wzięliśmy także udział w konferencji prasowej w hotelu Sofitel Victoria, które zorganizowały Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Ambasada Stanów Zjednoczonych na zaproszenie których astronauci misji STS-130 przylecieli do Polski w celu ‘zainspirowania uczestników, zwłaszcza dzieci i młodzieży z najmniejszych miejscowości, do podejmowania wyzwań, stawiania sobie ambitnych celów i wytrwałego dążenia do ich realizacji’.

Na początku konferencji dowódca George Zamka przedstawił członków swojej załogi, następnie media zaczęły zadawać pytania, co też i my uczyniliśmy kierując się potrzebą dodatkowego poinformowania innych o ostatnim starcie Atlantisa (misja STS-132), który wystartował pomyślnie tego samego dnia wieczorem.

Poniżej prezentujemy zapis wideo z pytań zadanych podczas konferencji. Materiał zawarty w tym artykule zamieszczamy za zgodą autora – norton_fm z forum astro4u.net :

{youtube}vJrhvR_LEFQ{/youtube}
Konferencja prasowa z udziałem załogi STS-130 w Warszawie I / Credits: norton_fm

{youtube}TFmOHPyPC8w{/youtube}
Konferencja prasowa z udziałem załogi STS-130 w Warszawie II / Credits: norton_fm

Po serii pytań udało się nam porozmawiać z Nicholasem Patrickiem, który okazał się być taką samą, jak nie bardziej, sympatyczną postacią z jaką mieliśmy styczność przez kilkanaście dni w lutym, śledząc jego poczynania w czasie trwania misji STS-130. W związku z tym, iż doktor Patrick bierze udział przy pracach związanych z projektowaniem kokpitu nowego statku załogowego Orion, to nie omieszkaliśmy podpytać go w kwestii ewentualnego up-scale’ingu w związku z dużymi zmianami w architekturze programu. Kapsuła Oriona musiała być wielokrotnie pomniejszana na przestrzeni ostatnich lat w związku z problemami z rakietą Ares I. Spowodowało to m.in. pomniejszenie ilości mieszczonych osób z planowanych 6 do 4. Teraz w związku ze skasowaniem programu Constellation i widmem użytku innej rakiety nośnej – w tym kontekście mieliśmy na myśli Aresa IV (o czym więcej można przeczytać w tym artykule), można by przypuszczać iż NASA nie powróci do pierwotnych założeń dla kapsuły o średnicy 5,5 metra. Wg Patricka Ares IV będzie ciężką rakietą, która wyniesie kapsułę wraz ze stopniem ucieczkowym EDS (Earth Departure Stage) oraz innym sprzętem. Jeśli miałby być realizowany plan Obamy dot. Oriona jako szalupy ratunkowej (więc start kapsuły bezzałogowej bez systemu bezpieczeństwa LAS), to prawdopodobnie wykorzystano by rakietę EELV (Evolved Expendable Launch Vehicle).

Organizatorzy bardzo szybko zakończyli tę część konferencji. Następnego dnia – 15 maja w Zamościu, astronauci zakończyli, trwający tydzień, objazd po naszym kraju na Rynku Wielkim, gdzie wysłuchali koncertu odgrywanego przez Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego.

Źródło: kosmonauta.net
oraz zaproszenie na konferencję

Wykład astronautów STS-130 na Politechnice Warszawskiej I

Comments are closed.