Propozycja kompromisu ws programu Constellation

0

Od propozycji anulowania programu Constellation przez administracje Barracka Obamy minęły trzy miesiące. Jednakże amerykański Congress nadal sprzeciwia się tej decyzji. W kuluarach toczą się rozmowy na temat możliwego kompromisu. Z ośrodków NASA związanych z KSC wypłynęła propozycja kontynuowania programu, której nowym celem byłaby budowa rakiety HLV łudząco podobnej do Ares IV. W ramach przygotowań do budowy tejże co najmniej trzy razy lot odbyła by rakieta Ares I.

Przypomnijmy, 1 i 2 lutego 2010 roku administrator Charles Bolden przedstawił propozycję nowego budżetu NASA. 15 kwietnia prezydent Barrack Obama na Florydzie wygłosił przemówienie, którym jeszcze raz powtórzył propozycje nowego budżetu dla amerykańskiej agencji kosmicznej.

W skrócie nową wizję lotów załogowych można streścić w paru punktach:

  • Utrzymanie ISS do co najmniej 2020 roku
  • Skasowanie programu Constellation oraz rakiet Ares I i V
  • Orion staje się kapsułą ratowniczą dla ISS
  • Załogowe loty na LEO przechodzą w ręce prywatnych operatorów (np. SpaceX)
  • NASA powierzono budowę nowych technologii, które zdecydowanie zmienią obraz podboju kosmosu

Zgodnie z przewidywaniami plan napotkał na duży opór ze strony Kongresu USA. Kością niezgody są ogromne zwolnienia wynikające z zakończenia programu wahadłowców. Pierwotnie program Constellation miał przejąć ogromne rzesze pracowników amerykańskiego programu załogowego. Skasowanie programu szczególnie dotknęłoby stany Floryda (Kennedy Space Center) oraz Luizjanę (Michoud Assembly Facility).

Jutro będziemy świadkami kolejnego etapu rozgrywki politycznej. W senacie przed komisją ds. Komercji, Nauki i Transportu odbędzie się sesja pod tytułem “Przyszłość amerykańskiego programu załogowego“. Wśród osób przemawiających znajdą się: John Holdren (Dyrektor Biura Polityki Naukowej i Technologicznej), administrator NASA Bolden, Norman Augustine oraz astronauci: Neil Armstrong (Gemini 8 oraz Apollo 11) i Eugene Cernan (Apollo 10 i 17).

{youtube}vQvl0pY8GkM{/youtube}
Czy jeszcze raz zobaczymy podobny widok? Start Aresa 1-X / Credits: NASA TV

Wracając do zaproponowanego planu; w latach 2013-2014 odbyłyby się 3 loty rakiet pochodnych od Aresa 1 określanych jako Flight Test 2, 3 i 4. Testowałyby technologie potrzebne do zbudowania rakiety typu HLV. Flight Test 2 (FT2) jest kopią zaproponowanego wcześniej lotu Ares 1-X Prime. Misja przetestowałaby 5 segmentowy pierwszy stopień rakiety nośnej oraz system ratowniczy (LAS). Jednocześnie sprawdzony będzie system separacji pierwszego i drugiego stopnia rakiety. O ile misja zostanie zatwierdzona, ostatnie przygotowania do lotu w VAB rozpoczęłyby się we wrześniu 2012 roku.

Flight Test 3 ma na celu test drugiego stopnia rakiety. Jednocześnie na orbitę zostałaby wyniesiona pierwsza kapsuła Orion – jeszcze w wersji testowej. Jak i w przypadku FT2 proces składania rakiety rozpocząłby się w VAB w High Bay 4, zaś sam start zaplanowano na Marzec 2014 roku. Pół roku później, w listopadzie odbyłby się FT4. Lot wyniósłby na orbitę już w pełni operacyjną kapsułę Orion – lecz nadal w wersji bezzałogowej. Potem od 2014 roku miałyby nastąpić loty testowe HLV. Jak owe plany będą się kształtować w praktyce – jeszcze zobaczymy.

Źródło: Nasaspaceflight

Comments are closed.