Siedmioro nowych chińskich tajkonautów

0

Chiny powiększyły swój korpus tajkonautów  o 7 osób. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wśród nowych jego członków znalazły się dwie kobiety.

W piątek Chiny podały krótką informację o wzbogaceniu krajowego korpusu tajkonautów o 7 członków, w tym dwie kobiety. Nie podano personaliów astronautów. Wiadomo jedynie, że ich wiek mieści się w przedziale 30-35 lat, wszyscy są żonaci lub zamężni, i mają ukończone studia.

Pięciu mężczyzn to piloci myśliwców, a kobiety są pilotami samolotów transportowych dla Chińskiej Armii Ludowej. Średnio każde z nich wylatało 1270 godzin.

Chen Shanguang z chińskiego centrum tajkonautów powiedział, że “Chiny planują testowanie systemu dokowania w nadchodzących latach i siódemką nowych astronautów jest wyznaczona do tych nowych zadań”.

Bezzałogowy moduł kosmiczny Tiangong 1 ma trafić na orbitę w połowie przyszłego (2011) roku, podaje Xinhua, chińska państwowa agencja prasowa. Kilka miesięcy później na orbitę trafi załogowy Shenzhou 8, który będzie miał za zadanie zadokować do Tiangong-1. Manewr ten w 2012 roku powtórzą załogi statków Shenzhou 9 i 10.

Źródło: spacedaily.com

Comments are closed.