SSTL ogłosił datę startu dwóch nigeryjskich satelitów

0

SSTL, konstruktor satelitów NigeriaSat-2 i NigeriaSat-X, podał, że oba statki zostaną wyniesione 29 października 2010 rakietą Dniepr, z rosyjskiego kosmodromu Jasnyj.

Producent określa NigeriaSat-2 jako najnowocześniejszego satelitę tego typu, wskazującego nowe standardy obserwacji Ziemi i awioniki satelitów. Zbudowany na platformie SSTL-300i, będzie używany do zarządzania zasobami naturalnymi i kartografii terytorium Nigerii. Co 4 miesiące satelita ma dostarczać mapę kraju, a co miesiąc dane o wegetacji roślin uprawnych. Jego działanie będzie wspomagało rozwój nigeryjskiego narodowego systemu informacji kartograficznej.

Duże możliwości operacyjne NigeriaSat-2 wynikają z zastosowania elastycznej platformy satelitarnej mieszczącej dwa przyrządy optycznej obserwacji Ziemi, również zbudowane przez SSTL. Umożliwiają one pracę w wielu trybach: obrazowania punktowego, wstęgowego, obszarowego, czy stereoskopowego.

Pierwszym z przyrządów jest Very High Resolution Imager (VHRI), stanowiący ulepszoną wersję instrumentu umieszczonego na satelicie Beijing-1. Zapewnia on rozdzielczości 2,5 metra w trybie panchromatycznym i 5 metrów w trybie czteropasmowym. Szerokość obszaru obrazowanego wynosi 20 km.

Drugi instrument to Disaster Monitoring Constellation Imager (DMCI), o rozdzielczości 32 metrów, szerokości obszaru obrazowanego 300 km, pracujący w 4 pasmach. Podobne instrumenty znajdują się na satelitach międzynarodowej konstelacji do monitorowania klęsk żywiołowych, tworzonej przez satelity różnych krajów, do których NigeriaSat-2 dołączy.

Rakieta Dniepr wynosząca satelitę  CryoSat-2, (c) ESA

Awionika platformy SSTL-300i umożliwia odchylanie satelity o 45o w dwóch osiach, co umożliwia pracę stereoskopową i lepszą kontrolę nad rozdzielczością zbieranego materiału.

Dane z satelity będą przesyłane na Ziemię (do nigeryjskich stacji naziemnych lub ośrodków SSTL) dwoma kanałami radiowymi o przepustowości 105 Mbps każdy. W razie potrzeby mogą one służyć jako jeden kanał o podwójnej przepustowości.

Typowy czas od zobrazowania obszaru przez satelitę do obrazów możliwych do użycia w zastosowaniach GIS będzie wynosił 3 dni.

NigeriaSat-X będzie satelitą o podobnych zastosowaniach co NigeriaSat-2, jednak będzie służył jako narzędzie do nauki i ćwiczeń dla nigeryjskich inżynierów i naukowców. Jego trzypasmowy czujnik (kanał czerwony, zielony i bliskiej podczerwieni) będzie miał rozdzielczość 22 metrów, a szerokość obserwowanego terenu będzie wynosiła 600 km.

Podpisany w 2006 roku kontrakt na budowę statków obejmował również infrastrukturę naziemną i szkolenia personelu.

Oba satelity będą ładunkiem drugorzędnym rakiety Dniepr. Głównym zaplanowanym ładunkiem jest ukraiński satelita Sych-2. Prócz niego, NigeriaSat-2 i NigeriaSat-X, wyniesione zostaną również satelity RASAT (Turcja) i Edusat (Włochy).

Źródło: spacedaily.com, ISC Kosmotrans

Comments are closed.