STS-132: potwierdzono datę startu

0

Potwierdzono datę startu promu Atlantis do misji STS-132. W tej chwili start przewidywany jest na 14 maja (piątek), na godzinę 20:20 CEST. Ponadto, NASA opublikowała dokument opisujący nadchodzącą misję STS-132. W tym dokumencie znajduje się dość szczegółowy opis celów misji, sylwetek astronautów a także między innymi zadań, jakie zostały zaplanowane na trzy spacery kosmiczne. W części głównej artykułu znajduje się link do tego dokumentu (ang press kit).

Misja STS-132 to obecnie ostatnia planowana wyprawa promu Atlantis w kosmos. Po niej prawdopodobnie nastąpią jedynie dwie misje – STS-133 oraz STS-134, po czym program STS zostanie zakończony.*

Celem tej misji jest dostarczenie rosyjskiego modułu MRM-1 oraz modułu składującego ICC-VLD (Integrated Cargo Carrier – Vertical Light Deployable). Ponadto, wewnątrz MRM-1 znajdować się będzie około 1500 kg ładunku (eksperymenty naukowe, sprzęt, zapasy i inne), który zostanie wyładowany po podłączeniu tego modułu do ISS.

W zeszłą środę (5 maja) trwały obrady w ramach FRR (Flight Readiness Review) do misji STS-132. W trakcie obrad FRR inżynierowie i menadżerowie związani z tą misją ocenili stopień prac, między innymi na platformie LC-39A (gdzie w tej chwili zarówno ładunek, jak i prom się znajduje) i uznali, że prom będzie gotowy do startu 14 maja. Oczywiście, są możliwe opóźnienia (np. ze względów pogodowych) – 14 maja oznacza najwcześniejszą możliwą datę startu.

Prace przygotowawcze postępują sprawnie. Niedawno zakończono tankowanie paliw hipergolicznych do zbiorników promu Atlantis. Start misji STS-132 przewidziany jest na 14 maja, na godzinę 20:20 CEST.

Ponadto, NASA opublikowała dokument opisujący nadchodzącą misję STS-132. W tym dokumencie znajduje się dość szczegółowy opis celów misji, sylwetek astronautów a także między innymi zadań, jakie zostały zaplanowane na trzy spacery kosmiczne. Link do dokumentu:
http://www.nasa.gov/pdf/451029main_sts132_press_kit.pdf
(plik .pdf, 9,8 mb wielkości)

Źródło wiadomości:
http://www.nasaspaceflight.com/2010/05/sts-132-frr-approve-may-14-external-tank-boost/

* Wciąż możliwe, choć nie prawdopodobne, jest dodanie misji STS-135 do programu STS. Możliwe, że dla prom Atlantis wybrałby się (wtedy po raz ostatni) na orbitę w trakcie tej misji.

W języku polskim więcej informacji na temat misji STS-132 można przeczytać na forum A4U: LINK

Comments are closed.