STS-132: ostatni w historii przejazd promu Atlantis na stanowisko startowe

0

Dzisiaj, 21 kwietnia 2010 roku, o godzinie 12:00 CEST powinien mieć miejsce ostatni przejazd (tzw rollout) wahadłowca Atlantis z montażowni VAB do oddalonego o kilka kilometrów stanowiska startowego LC-39A. Start misji STS-132 wciąż planowany jest na 14 maja tego roku.

Po 25 latach służby w NASA, wahadłowiec zostanie odesłany na zasłużoną emeryturę. Kiedy to się dokładnie stanie? Jeszcze nie wiadomo z uwagi na konieczność bycia w gotowości do startu ratunkowego LON (Launch On Need). Ponadto na skutek dużych problemów z ładunkiem misji STS-134 – wymianą magnesu nadprzewodzącego na magnes stały urządzenia AMS-02 – start może zostać przesunięty nawet o 5 miesięcy, mocno tym samym mieszając w manifeście ostatnich lotów wahadłowców.

Wyjazd na LC-39A promu Atlantis był już odkładany na skutek m.in. zaangażowania potrzebnego personelu przy wczorajszym lądowaniu bliźniaczego promu Discovery misji STS-131 oraz przede wszystkim z uwagi na niestabilną pogodę nad trasą przejazdu – ryzyka wystąpienia wyładowań atmosferycznych.

Menadżerowie liczą na rozpoczęcie transportu dzisiaj, albowiem już w chwili obecnej wszystkie przygotowania całego stanowiska oraz STS (dopalacze SRB, zbiornik ET i Atlantis) są ‘do tyłu’ względem zakładanego planu, co najprawdopodobniej będzie oznaczać zmianę daty startu.

Przejazd z VAB na LC-39A zajmuje zwykle 5-6 godzin. STS ustawione jest na mobilnej platformie startowej MLP (Mobile Launch Platform) pod którą z kolei znajduje się tzw v – odpowiedzialny za przewiezienie wahadłowca na stanowisko startowe.

Dzisiaj w nocy na Florydę trafiła także załoga misji STS-132 w celu odbycia symulowanego odliczania Terminal Countdown Demonstration Test (TCDT). Astronauci spędzą kilka dni w Kennedy Space Center, a następnie wrócą do bazy w Johnson Space Center (Houston).

Rollout można oglądać na żywo pod poniższymi linkami:
http://www.livestream.com/spaceflightnow
NasaTv

Misję na bieżąco komentujemy w dedykowanym wątku na forum astro4u.net

Comments are closed.